Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Barack Obama przyjał przywódców opozycji. Rozmawiali o różnicach, co osiągnęli?

0
Podziel się:

Komentatorzy oceniają, że teraz prezydentowi będzie jeszcze trudniej niż dotychczas realizować swój program.

Barack Obama przyjał przywódców opozycji. Rozmawiali o różnicach, co osiągnęli?
(AP/FOTOLINK/East News)

W obiedzie wydanym przez prezydenta USA (na zdj.) brał udział spiker Izby Reprezentantów John Boehner z Partii Republikańskiej oraz dotychczasowy lider mniejszości w Senacie Mitch McConnel, który najpewniej od stycznia będzie liderem republikańskiej większości w wyższej izbie parlamentu. Spotkanie potwierdziło tylko różnice w sprawie imigracji.

Według relacji pragnących zachować anonimowość źródeł republikańskich, spotkanie, które miało służyć poszukiwaniu wspólnego gruntu do współpracy było napięte, a obie strony podtrzymały dzielące je rozbieżności w kwestii reformy przepisów imigracyjnych.

Biały Dom potwierdził, że prezydent Barack Obama podtrzymał podczas spotkania zapowiedź, że do końca roku wyda dekrety prezydenckie _ w związku z brakiem działania w tej sprawie ze strony Izby Reprezentantów _.

Zgodnie z zapowiedzią, prezydent jeszcze przed przerwą w pracach Kongresu ogłosi program działań opartych na dekretach prezydenckich, by naprawić _ zepsuty system imigracji w USA _. Zapowiedział to po tym, gdy stało się jasne, że Republikanie w Izbie nie chcą poddać pod głosowanie ponadpartyjnej ustawy w sprawie reformy prawa imigracyjnego w USA przyjętej ponad rok temu przez Senat. Wielu Republikanów, zwłaszcza związanych ze skrajnie prawicową Partią Herbacianą (Tea Party) argumentowało, że ustawa byłaby _ amnestią _ dla nielegalnych imigrantów w USA.

Boehner jeszcze przed wizytą w Białym Domu ostrzegł, że jeśli Obama będzie działał samodzielnie wydając dekrety prezydenckie, które nie wymagają nawet konsultacji Kongresu, to _ nie będzie żadnej szansy _ na szerszą debatę w sprawie imigracji. Republikanie są przekonani, że prezydent planuje w ramach dekretów zaniechać deportacji kilku milionów nielegalnych imigrantów.

Biały Dom poinformował, że na obiedzie rozmawiano też o trzech innych obszarach współpracy jeszcze do końca tego roku: zgodzie Kongresu na zwiększenie środków na walkę z ebolą, przyjęciu kolejnego budżetu federalnego oraz zaaprobowaniu środków na walkę z Państwem Islamskim (IS). Krótko po zakończeniu obiadu Biały Dom ogłosił, że USA wyślą do Iraku dodatkowych 1500 żołnierzy, którzy mają służyć jako doradcy i szkoleniowcy irackiego wojska oraz wzmocnić bezpieczeństwo amerykańskiego personelu w Iraku. Administracja chce, by Kongres udzielił zgody na przeznaczenie dodatkowych 5 mld dolarów na walkę z IS.

W wyniku wtorkowych wyborów do Kongresu Partia Republikańska umocniła swą większość w Izbie Reprezentantów oraz przejęła kontrolę nad Senatem, w którym przez osiem ostatnich lat większość mieli Demokraci. Zgodnie ze spływającymi wynikami Republikanie będą mieć w Senacie przynajmniej 52 na łączną liczbę 100 senatorów.

Komentatorzy oceniają, że po wygranej Republikanów, Obamie będzie jeszcze trudniej niż dotychczas realizować swój program. Do tej pory i tak, kontrolując Izbę Reprezentantów, Republikanie blokowali większość jego inicjatyw, w tym reformę prawa imigracyjnego, prawa podatkowego, podniesienie pensji minimalnej, zwiększenie inwestycji infrastrukturalnych, czy zaostrzenie prawa do posiadania broni. Kontrolując Senat będzie im teraz łatwiej blokować także nominacje sędziów, czy członków rządu.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielka porażka Baracka Obamy, opozycja przejmuje Senat Ebola i Państwo Islamskie przyczyniają się do najniższych w historii notowań prezydenta USA.
Republikanie wygrali wybory w USA. "Grozi nam zimna wojna" Mając zdecydowaną większość w parlamencie, politycy tak zwanej GOP będą mogli nie tylko blokować inicjatywy prezydenta, ale dążyć do większych wydatków na zbrojenia.
"To ostrzeżenie dla Obamy!" Konflikt o wizy Mimo wielu prób amerykańskim politykom nie udało się jak dotąd uregulować statusu 11 milionów nielegalnych imigrantów oraz zmienić systemu wizowego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)