Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Banki nie chcą płacić za kradzieże na kartach

0
Podziel się:

UOKiK uważa, że banki ograniczają prawa właścicieli kart płatniczych.

Banki nie chcą płacić za kradzieże na kartach
(PAP/Grzegorz Michałowski)

Banki wprowadzają przepisy które ograniczają prawa posiadaczy kart - wynika z raportu UOKiK- u.

- _ Prawo gwarantuje konsumentom bezpłatną ochronę w sytuacji kradzieży lub zgubienia karty płatniczej. Transakcje dokonane przez osobę nieuprawnioną obciążają posiadacza karty do kwoty 150 euro _- czytamy w _ Gazecie Prawnej _.

| Prawo stanowi, że posiadacz odpowiada za straty powstałe na jego koncie przy użyciu kradzionej karty tylko do czasu zgłoszenia bankowi jej utraty i tylko do kwoty stanowiącej równowartość w złotych 150 euro. Należy jednak pamiętać, że posiadacz karty nie może udostępniać jej osobom postronnym. Trzeba także dbać o zachowanie w tajemnicy kodu PIN do karty |
| --- |

Tymczasem banki coraz częściej obciążają posiadaczy kart kosztami wszystkich transakcji dokonanych kartą przez osobę nieuprawnioną - wynika z raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wiele regulaminów banków w sposób ogólnikowy reguluje odpowiednie kwestie. UOKiK w kilku przypadkach stwierdził odmiennie niż w ustawie określenie odpowiedzialności posiadaczy za tego typu transakcje - czytamy w dzienniku.

- _ Nie zawsze wskazywana jest górna kwota odpowiedzialności, a nawet odmienne niż w ustawie określana jest odpowiedzialność posiadaczy kart płatniczych _ - mówi w _ Gazecie Prawnej _ Anna Halczuk-Izydorczyk.

Jeżeli bank w sposób niezgodny z prawem obciążył nasze konto tego typu operacjami, powinniśmy zgłosić reklamację. Jeżeli doszło już do wyegzekwowania przez bank kwoty z tytułu takich operacji, należy wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)