Notowania

Banki w Wielkiej Brytanii będą karane za otwieranie kont nielegalnym imigrantom

- Zmiany uczynią Wielką Brytanię mniej atrakcyjnym krajem dla tych, którzy przyjeżdżają tu z niewłaściwych powodów - uważa brytyjskie MSW.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Barclays)

Banki i towarzystwa budowlano-kredytowe w Wielkiej Brytanii muszą sprawdzać czy klient, któremu zakładają konto nie jest nielegalnym imigrantem - przewiduje ustawa Immigration Act, która weszła dziś w życie.

To kolejne posunięcie mające na celu ograniczenie skali migracji, co jest jednym z politycznych celów rządzącej partii konserwatywnej, którego realizacja napotyka na poważne przeszkody. Według najnowszych danych migracja netto w ostatnich 12 miesiącach wyniosła 260 tys. osób.

Kroki te wymierzone są przede wszystkim w imigrantów spoza UE. Ich liczba, mimo wprowadzanych ograniczeń, jest nadal wysoka. Latem br. wyszło na jaw, że resort spraw wewnętrznych nie ma dokumentacji ok. 175 tys. imigrantów oraz osób, którym odmówiono azylu.

Banki, które nie dopełnią wymogu sprawdzenia klienta mogą zostać ukarane grzywną, lub liczyć się z innymi sankcjami. Wcześniej wprowadzono przepisy zmierzające do zapobieżenia sytuacji, w której imigrant bez ważnej wizy może dostać prawo jazdy. Status imigracyjny mają obowiązek sprawdzać także właściciele lokali do wynajęcia.

_ - Stowarzyszenie Brytyjskich Bankierów (BBA) i jego członkowie współpracują z resortem spraw wewnętrznych, by dopilnować wykonania ustawy _ - powiedział rzecznik Stowarzyszenia portalowi Huffington Post.

Bez konta bankowego i prawa jazdy (powszechnie służącego jako dowód tożsamości) imigrantom będzie znacznie trudniej ubiegać się o świadczenia socjalne.

_ - Zmiany uczynią Wielką Brytanię mniej atrakcyjnym krajem dla tych, którzy przyjeżdżają tu z niewłaściwych powodów i umożliwią władzom usunięcie większej liczby ludzi nieposiadających prawa pobytu _ - powiedział mediom minister stanu ds. migracji w MSW James Brokenshire.

Czytaj więcej w Money.pl
Wlk. Brytania znów uderza w imigrantów _ Nasz system socjalny oparty jest na zasadzie, że zanim będzie można z niego korzystać trzeba wpierw wnieść do niego wkład. Dlatego słuszne jest to, by prawa mieli ci, którzy mieszkają tu na stałe _ - mówi jeden z polityków.
Gorsze czasy dla dużych dostawców prądu Udział sześciu największych dostawców energii na brytyjskim rynku spadł w tym roku do rekordowo niskiego poziomu 92 proc.
Tagi: banki w wielkiej brytanii, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz