Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bank BPH blokuje konto giełdy Bitcoin. Kto ma rację w tym sporze?

0
Podziel się:

Firma została zmuszona do wstrzymania wypłat, teraz grozi sądem.

Bank BPH blokuje konto giełdy Bitcoin. Kto ma rację w tym sporze?
(Antana / Flickr (CC BY-SA 2.0))
bEJcoPmd

26 stycznia jedna z trzech największych giełd Bitcoin w Polsce - BitMarket.pl, poinformowała o blokadzie rachunku bankowego. Firma została zmuszona do wstrzymania wszystkich wypłat.

Jak się okazało, zablokowany został rachunek bankowy prowadzony w banku BPH. Przedstawiciele giełdy twierdzą, że nie zostali o tym poinformowani z wyprzedzeniem. Zdaniem przedstawicieli BPH, pracownicy firmy próbowali dodzwonić się do BitMarket.pl i wysłali odpowiednie pismo.

Giełda twierdzi, że po zablokowaniu rachunków pracownicy banku przez cały dzień nie potrafili udzielić firmie żadnych informacji i tłumaczyli się problemami technicznymi. Giełda poinformowała w oświadczeniu:

bEJcoPmf

_ Sytuację tłumaczono najpierw problemami technicznymi z systemem banku, następnie rzekomym debetem występującym na kontach; wreszcie w dziale prawnym centrali banku udało się uzyskać informację, iż rachunki zostały zamknięte w związku z prowadzoną przez naszą firmę działalnością związaną z wymianą kryptowalut. _

Jak później napisał na Polskim Forum Bitcoin przedstawiciel giełdy, okazało się, że w listopadzie do banku BPH wpłynęło pismo z prokuratury dotyczące jednej wpłaty na konto BitMarket.pl, pochodzącej z phishingu. Z tego powodu bank zdecydował się na zamknięcie rachunków. Podstawą do wypowiedzenia rachunku było _ podejrzenie wykorzystania rachunku do działalności niezgodnej z prawem _, natomiast pozostałe rachunki zostały zamknięte z powodu rzekomego debetu.

Przedstawiciele giełdy tłumaczą to w ten sposób, że w BPH raz na miesiąc z kont zdejmowane są prowizje i w tym momencie na koncie mógł pojawić się niewielki debet, który jednak następnego dnia został uzupełniony. Są więc oni przekonani, że powód ten posłużył tylko jako pretekst do blokady rachunków. Firma odzyskała już środki z zablokowanych kont.

W międzyczasie 26 stycznia system banku wciąż pokazywał informacje, że wpłaty od klientów wpłynęły na rachunek giełdy. Zostały one zaksięgowane i klienci mogli kupić Bitcoiny. Jak się później okazało, wpłaty zostały zwrócone użytkownikom, ponieważ konto było już zablokowane. W rezultacie giełda straciła środki i zapowiedziała, że będzie je odzyskiwać od banku na drodze sądowej. BPH odmawia nam jakiegokolwiek komentarza powołując się na tajemnicę bankową.

bEJcoPml

Działalność giełdy została szybko wznowiona. Aktualnie na czas około dwóch tygodni, do momentu otwarcia nowego konta bankowego, wpłaty możliwe są dzięki DotPay. Użytkownicy Bitcoina mogą także skorzystać z alternatywnych giełd BitBay.pl albo Bitcurex.pl. Istnieje także kilka innych zaufanych polskich giełd, mają one jednak zdecydowanie niższe wolumeny wymiany.

Warto zaznaczyć, że giełda BitMarket.pl nie jest jedynym projektem firmy, która prowadzi między innymi giełdę domen internetowych. Z tego powodu została utworzona nowa spółka, której zadaniem będzie wyłącznie prowadzenie serwisu. Ma to na celu zapewnienie klientom maksymalnego bezpieczeństwa przeprowadzanych operacji. Firma posiada także spory kapitał własny i jest w stanie pokryć ewentualne straty. Z powodu komplikacji giełda zniosła tymczasowo prowizje od wpłat elektronicznych, od wymian, oraz handlu z dźwignią.

Brak specjalnych regulacji nie oznacza, że Bitcoin jest w Polsce nielegalny. Potwierdza to Ministerstwo Finansóww odpowiedzi na oświadczenie senatora Macieja Klimy dotyczącego cyfrowych walut, które zostało złożone podczas posiedzenia senatu w dniu 4 kwietnia 2013. Ministerstwo Finansów już na wstępie zaznaczyło, że funkcjonowanie i obrót wirtualnymi walutami nie narusza prawa polskiego ani unijnego. Z tego powodu w razie ewentualnego sporu sądowego bank może mieć duże problemy z udowodnieniem złamania przez klienta regulaminu.

Czytaj więcej w Money.pl
Pierwsza regulowana giełda Bitcoin w USA Firma Coinbase Inc. dostała już licencję w 24 stanach Ameryki. W przeciągu pół roku firma spodziewa się otrzymania licencji we wszystkich pozostałych stanach.
Analitycy wycenili akcje sześciu banków DM BOŚ zaleca kupowanie papierów PKO BP i sprzedaż GNB.
Wall Street stawia na Bitcoin. Zainwestowali w Coinbase Wśród inwestorów znalazły się: japoński gigant telekomunikacyjny oraz drugi co do wielkości hiszpański bank.
bEJcoPmG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)