Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ban Ki Mun krytykuje wybory planowane przez separatystów na Ukrainie

0
Podziel się:

Ukraina) - Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun skrytykował w
środę wybory, które mają przeprowadzić prorosyjscy separatyści na wschodniej Ukrainie; wg niego
wybory te są sprzeczne z konstytucją Ukrainy - poinformował rzecznik szefa ONZ Stephane Dujarric.

Ban Ki Mun krytykuje wybory planowane przez separatystów na Ukrainie
(AP/Fotolink/East News)

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun skrytykował w środę wybory, które mają przeprowadzić prorosyjscy separatyści na wschodniej Ukrainie; wg niego wybory te są sprzeczne z konstytucją Ukrainy - poinformował rzecznik szefa ONZ Stephane Dujarric.

Zdaniem Ban Ki Muna wybory w samozwańczych tzw. republikach ludowych - Donieckiej (DRL) i Ługańskiej (ŁRL) - poważnie podważą protokół i memorandum z Mińska, które powinny być w pełni wcielone w życie.

Podpisane we wrześniu przez uczestników grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE memorandum przewidywało m.in. zawieszenie broni oraz utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej na wschodzie Ukrainy. Wcześniej podpisano protokół o zawieszeniu broni w tym regionie.

Pod koniec września władze obu samozwańczych republik ogłosiły, że 2 listopada przeprowadzą wybory do republikańskich parlamentów i wybory szefów władz wykonawczych. Równocześnie zapowiedziały, że w DRL i w ŁRL nie będzie wyborów do parlamentu Ukrainy, które odbyły się w minioną niedzielę, 26 października, ani wyborów lokalnych zaplanowanych przez władze w Kijowie na 7 grudnia.

Kijów i Zachód uważają, że zaplanowane przez separatystów wybory w Donbasie przeczą mińskim porozumieniom ws. uregulowania konfliktu na wschodniej Ukrainie. Moskwa twierdzi z kolei, że nie ma powodu, by nie uznać tych wyborów. Zachód, zdaniem Kremla, nie powinien przeceniać wpływu Rosji na, jak to ujął sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow, _ kierownictwo (samozwańczych) republik i ich mieszkańców _.

Moskwa wspiera separatystów na wschodzie Ukrainy, lecz odrzuca oskarżenia władz ukraińskich i Zachodu, że wysyła tam broń i żołnierzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Ponad 800 tysięcy osób opuściło domy Pomoc humanitarna jest szczególnie potrzebna w regionach Doniecka i Charkowa.
ONZ: Dramatyczny bilans wojny na Ukrainie Organizacja zaznacza, że dane o ofiarach pochodzą z dostępnych źródeł, toteż rzeczywista liczba zabitych jest najpewniej znacznie większa.
Putin broni decyzji o wjeździe konwoju Przedstawiciele większości krajów krytykowali działania Moskwy, określając wjazd ciężarówek jako jednostronne i nielegalne posunięcie Kremla.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)