Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Azyl dla Snowdena wzbudza emocje. Ameryka Płd czuje się pod presją

0
Podziel się:

Wspólny Rynek Południa MERCOSUR domaga się, by amerykańską aferą szpiegowską zajęła się Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Azyl dla Snowdena wzbudza emocje. Ameryka Płd czuje się pod presją
(Fabio Rodrigues Pozzebom/ABr/CC BY 3.0 BR/Wikimedia)

Przywódcy Ameryki Południowej krytycznie odnieśli się do presji wywieranej przez USA na państwa oferujące azyl Edwardowi Snowdenowi i nie szczędzili ostrych słów, by opisać zarzuty mówiące, że Waszyngton szpieguje kraje regionu.

Na zdjęciu: prezydent Wenezueli Nicolas Maduro.

Szefowie państw krajów południowoamerykańskich wchodzących w skład Wspólnego Rynku Południa MERCOSUR, zebrani na szczycie w Montevideo, stolicy Urugwaju, skarżyli się na naciski Stanów Zjednoczonych, by nie udzielać pomocy byłemu pracownikowi amerykańskiego wywiadu.

_ Nie uznajemy żadnych działań skierowanych w podważenie władzy państw oferujących i wprowadzających w życie prawo do azylu _ - brzmiało końcowe oświadczenie MERCOSUR. Tekst wyrażał _ solidarność z rządami Boliwii, Nikaragui i Wenezueli, które zaoferowały przyznanie azylu panu Edwardowi Snowdenowi _.

Do MERCOSUR należą Wenezuela, Brazylia, Argentyna, Urugwaj i Paragwaj.

Przywódcy regionu są także niezadowoleni z doniesień mówiących, że amerykańska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) za pośrednictwem programów szpiegowskich monitorujących internet brała na cel większość państw Ameryki Łacińskiej, a przede wszystkim Kolumbię, Wenezuelę, Brazylię i Meksyk.

_ Bezwzględnie sprzeciwiamy się przechwytywaniu komunikacji i działalności szpiegowskiej w naszych krajach, gdyż stanowią łamanie praw człowieka i praw obywatela do prywatności i informacji _ - dodano w oświadczeniu.

MERCOSUR domaga się, by amerykańską aferą szpiegowską zajęła się Rada Bezpieczeństwa ONZ.

_ - Ta cała globalna afera szpiegowska wstrząsnęła świadomością ludzi w Stanach Zjednoczonych i rozzłościła świat _ - powiedział prezydent Wenezueli Nicolas Maduro.

_ Oto świat, w którym żyjemy; świat z nowymi formami kolonializmu _ - skomentowała prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner. _ Jest nieco bardziej subtelny niż dwa wieki temu, gdy przychodzili z wojskiem, by brać nasze srebro i złoto _ - dodała.

Czytaj więcej w Money.pl
Snowden może bez obaw wylądować w Irlandii Sędzia Colm Mac Eochaidh uznał amerykański nakaz aresztowania za niespełniający wymogów formalno-prawnych.
Microsoft brał udział w szpiegostwie? Tak wynika z doniesień brytyjskiego dziennika The Guardian.
Snowden już sam nie wie, co zrobić? Prośbę o azyl wysłał do 20 krajów, trzy odpowiedziały mu pozytywnie. A on nagle zmienia zdanie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)