Notowania

azerbejdżan
17.10.2013 22:54

Azerbejdżan protestuje przeciw złemu traktowaniu swego obywatela

Aazerski imigrant podejrzany jest o zabicie Rosjanina w moskiewskiej dzielnicy Zachodnie Biriulowo w ubiegłym tygodniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Prezydent Azerbejdżanu Ilham Aliyev

Zabójstwo 25-letniego Jegora Szczerbakowa sprowokowało demonstracje, a później zamieszki w dzielnicy. Tłumy mieszkańców domagały się złapania i ukarania sprawcy, zamknięcia miejscowego targowiska, gdzie pracuje wielu imigrantów, i zaostrzenia prawa imigracyjnego.

30-letniego obywatela Azerbejdżanu Orchana Zejnałowa, podejrzanego o zamordowanie młodego moskwianina, zatrzymano we wtorek wieczorem pod Moskwą. W czwartek zastosowano wobec niego areszt co najmniej do 10 grudnia.

Rosyjskie media piszą o nim wręcz _ zabójca _, pokazały też materiał filmowy z jego zatrzymania; widać jak jest kopany, prowadzony z wykręconymi rękami przed ministrem spraw wewnętrznych Władimirem Kołokolcewem, jak okrwawionego wtrącają go do pojazdu policyjnego.

- _ Brutalne traktowanie i nazywanie do +zabójcą+ przed orzeczeniem sądu o jego winie, narusza zasadę domniemania niewinności _ - oświadczył rzecznik MSZ Azerbejdżanu Elman Abdułłajew.

Rzecznik rosyjskiego MSZ powiedział na briefingu, że Moskwa otrzymała notę protestu od Azerbejdżanu.

Zejnałow, który według rosyjskich mediów wcześniej przyznał się do zarzucanego czynu, choć twierdził, że działał w obronie własnej, w czwartek nie chciał się przyznać do winy.

Rząd Azerbejdżanu poinformował, że jego ambasada w Moskwie jest gotowa zapewnić pomoc prawną Zejnałowowi.

Agencja Reutera przypomina, że stosunki między Baku a jego dawnym rządcą - Moskwą - pozostają napięte od lat, od kiedy Azerbejdżan nawiązał kontakty z Zachodem, a NATO korzysta z azerskiego terytorium jako miejsca tranzytowego dla sił kierowanych do Afganistanu.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosyjska Cerkiew idzie na wojnę Chodzi o zatrudnianie emigrantów na czarno i korupcję. To reakcja na zamieszki w Moskwie.
W Moskwie szerokie akcje policyjne Mer Moskwy Władimir Sobianin po spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem poinformował o utworzeniu sztabu do uregulowania sytuacji w dzielnicy.
W Moskwie doszło do groźnych zamieszek Część osób została aresztowana.
Tagi: azerbejdżan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz