Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
azerbejdżan
05.12.2014 22:26

Azerbejdżan: Aresztowano dziennikarkę krytyczną wobec władz

Obserwatorzy uważają, że to część akcji władz wobec ich krytyków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kIMDARam/Flickr)

Sąd w stolicy Azerbejdżanu Baku wydał nakaz aresztowania dziennikarki Radia Azadlig (Wolność) Chadidży Ismaiłowej pod zarzutem _ namawiania do popełnienia samobójstwa _. Obserwatorzy uważają, że to część akcji władz wobec ich krytyków.

Obrońcy praw człowieka zarzucają prezydentowi Alijewowi tłumienie wolności słowa, prześladowanie dziennikarzy i więzienie opozycjonistów. Władze Azerbejdżanu odrzucają krytykę, utrzymują, że ich bogaty w ropę i gaz kraj to prawdziwa demokracja. Ismaiłowa, jak pisze Reuters, wyrażała się krytycznie o prezydencie i o niektórych członkach rządu.

Sąd postanowił, że dziennikarka pozostanie w areszcie tymczasowym przez dwa miesiące. Postawiono jej zarzut próby doprowadzenia do samobójstwa byłego kolegi z radia. Jeśli zostanie uznana za winną, grozi jej kara do siedmiu lat więzienia. Adwokat dziennikarki nazwał zarzuty absurdalnymi i zapowiedział apelację.

OBWE potępiła w piątek aresztowanie Ismaiłowej, nazywając to najnowszym przejawem rozprawiania się z mediami w Azerbejdżanie. _ Aresztowanie Ismaiłowej to zastraszanie, część działań skierowanych na wyciszenie jej wolnego i krytycznego głosu _ - oświadczyła przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów Dunja Mijatović.

W październiku Ismaiłowa, znana m.in. z materiałów na temat korupcji, powiedziała, że władze zakazały jej opuszczania kraju i że obawia się, iż wkrótce może zostać aresztowana. Ismaiłowej nie pozwolono wówczas polecieć z Baku do Pragi, gdzie miała uczestniczyć w konferencji międzynarodowej. Rzecznik prokuratury generalnej Azerbejdżanu Eldar Sułtanow oświadczył wtedy, że _ prokuratura zabroniła pani Ismaiłowej wyjazdu, gdyż jest świadkiem w sprawie karnej i musi złożyć zeznania _. Sama Ismaiłowa twierdziła, że władzom chodzi o to, by ją zastraszyć.

Według depesz dyplomacji amerykańskiej z roku 2009, które ujawnił demaskatorski portal Wikileaks, prezydent Alijew opisał dziennikarkę Chadidżę Ismaiłową jako _ wroga rządu _.

Czytaj więcej w Money.pl
Trybunał: Polska naruszyła wolność słowa Postępowania sądowe przeciwko Braunowi kolidowały z jego prawem do swobody wypowiedzi - oświadczył ETPC.
Polska żywność podbije Azerbejdżan? Azerowie kupują głównie polską czekoladę, słodycze i wyroby piekarnicze.
Gaz z Azerbejdżanu alternatywą dla Europy? Zdaniem autorów raportu głównym konkurentem dla rosyjskiego gazu w Europie będzie LNG.
Tagi: azerbejdżan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz