Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
protesty na ukrainie
09.05.2011 18:25

Awantury we Lwowie w rocznicę końca wojny

Do starć nacjonalistów z działaczami prorosyjskich ugrupowań doszło z powodu sporu o komunistyczne symbole upamiętniające 9 maja, czyli dzień zakończenia II wojny światowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(thisisbossi/CC/Flickr)

W pobliżu pomnika zwycięstwa, przedstawiciele prorosyjskich partii Jedność Rosjan i Ojczyzna rozwinęli 30-metrową czerwoną flagę. Wiec ochraniała milicja. Ci z nacjonalistów, którzy próbowali się przedrzeć przez kordon funkcjonariuszy, byli natychmiast zatrzymywani. Zwolennicy skrajnie prawicowej Swobody próbowali też przewrócić autobusy z weternami Armii Czerwonej. Pod ich adresem krzyczano: _ Walizka - dworzec - Rosja _ i _ Moskali do Rosji _. W mieście cały czas dochodzi do przepychanek i drobnych starć nacjonalistów z milicją.

Manifestacje odbywają się, mimo że Sąd Administracyjny Lwowa zakazał organizacji tego dnia protesów. Jeszcze przed południem doszło do pierwszej bójki między nacjonalistami a zwolennikami prorosyjskich organizacji. 2 osoby zostały ranne.

Demonstracja Swobody przeciwko wykorzystaniu w Dniu Zywcięstwa czerwonego sztandaru odbyła się też w Iwano-Frankiwsku. Tutaj krzyczano: _ Precz z czerwoną szmatą _, _ Sierp i młot - śmierć i głód _, a także hasła gloryfikujące przywódcę nacjonalistów Stepana Banderę.

Większość mieszkańców Zachodniej Ukrainy nie uznaje 9 maja za Dzień Zwycięstwa, ponieważ - ich zdaniem - tego dnia rozpoczęła się kolejna, tym razem komunistyczna, okupacja tego regionu.

Ukraińska Rada Najwyższa, kontrolowana przez rządzącą Partię Regionów, pozwoliła pod koniec kwietnia na wykorzystanie na szczeblu państwowym 9 maja tak zwanych sztandarów zwycięstwa. Do złudzenia przypominają one czerwoną flagę ZSRR. Wywołało to oburzenie sił prawicowych i aktywizację prorosyjskich organizacji.

Uchwała dotąd nie została podpisana przez prezydenta Wiktora Janukowycza, który wcześniej zapowiadał, że zrobi to od razu, gdy dokument dotrze do jego Administracji. Doszedł on tam w piątek i szef państwa zamiast podpisać, wysłał go na ekspertyzę do Ministerstwa Sprawiedliwości. Niewykluczone, że prezydent zdecydował się wstrzymać z decyzją, która wywołała tak burzliwą reakcję.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t87163.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ukraincy;beda;niszczyc;czerwone;flagi,8,0,825352.html) Ukraińcy będa niszczyć czerwone flagi? Apele o zrywanie i niszczenie czerwonych flag pojawiły się w przededniu obchodzonego 9 maja Dnia Zwycięstwa nad faszyzmem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t94085.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/weto;janukowycza;nie;pomoze;na;ukrainie;strajk,36,0,724516.html) Weto Janukowycza nie pomoże. Na Ukrainie strajk Przedsiębiorcy nie chcą się zgodzić na nowy, krzywdzący ich kodeks podatkowy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t87189.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/5;5;tys;zl;dlugu;odcieli;prad;zgasly;swiatla;na;ulicach,101,0,705381.html) 5,5 tys. zł długu. Odcieli prąd, zgasły światła na ulicach Władze Lwowa były winne elektrowni ponad 5,5 tysiąca złotych .
Tagi: protesty na ukrainie, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz