Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Autonomia Palestyńska oskarża USA

0
Podziel się:

Chodzi o próby opóźnienia uwalniania przez Izrael palestyńskich więźniów, by skłonić stronę palestyńską do zaakceptowania ramowego porozumienia z Tel Awiwem.

Autonomia Palestyńska oskarża USA
(wikimedia.org)

Chodzi o próby opóźnienia uwalniania przez Izrael palestyńskich więźniów, by skłonić stronę palestyńską do zaakceptowania ramowego porozumienia z Tel Awiwem - powiedział asystent prezydenta Autonomii Mahmuda Abbasa.

Według Jasera Abeda Rabbo z kancelarii prezydenta Abbasa amerykański sekretarz stanu John Kerry chce powiązać wypuszczenie więźniów przez Izrael z zawarciem ramowego porozumienia pokojowego.

Zdaniem Rabbo USA usiłują posłużyć się tą kwestią, by _ zaszantażować _ Autonomię Palestyńską i zmusić ją do przyjęcia dość ogólnikowego porozumienia, które nie spełnia oczekiwań Palestyńczyków.

Strona izraelska miała w trakcie negocjacji pokojowych uwolnić w sumie 104 osoby; w sierpniu i październiku Izrael wypuścił już dwie grupy palestyńskich więźniów. Na wolność wyszli Palestyńczycy, z których większość odsiadywała wieloletnie wyroki, głównie za zabójstwa Izraelczyków. Dwie kolejne grupy palestyńskich więźniów miały zostać wypuszczone pod koniec grudnia i marca.

Według anonimowych rozmówców AP Kerry zaproponował, by wszyscy pozostali więźniowie zostali wypuszczeni pod koniec stycznia, co miałoby się jednak wiązać z zawarciem ramowego porozumienia.

Wypuszczenie palestyńskich więźniów to gest dobrej woli związany z trwającymi od końca lipca rozmowami pokojowymi między Izraelem a Palestyńczykami. Strony umówiły się wtedy, że w czterech turach Izrael zwolni łącznie 104 osoby.

Uwalnianie Palestyńczyków spotkało się z gwałtownymi protestami krewnych ich ofiar. Rodziny próbowały sądownie zablokować uwolnienie _ terrorystów, którzy mają krew na rękach _, ale bez powodzenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Izrael krytykuje Amerykę. "To zła umowa" Izrael uznał, że nie ma wobec porozumienia w Genewie żadnych zobowiązań.
Kerry: Izrael nie może żyć w cieniu wojny Sekretarz stanu USA uważa, że w ciągu pół roku możliwe jest osiągnięcie porozumienia.
Izrael uwolnił 26 palestyńskich więźniów W Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu powitano uwolnionych Palestyńczyków jak bohaterów. Na ulicach rozpoczęło się świętowanie ich powrotu do domów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)