Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo w unii
15.02.2011 14:12

Autokar się spóźnił? Zwrócą ci za bilet

A w przypadku odwołania połączenia przewoźnik będzie musiał zapewnić pasażerom napoje i posiłki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Tak jak w transporcie lotniczym, kolejowym i morskim, także w regularnych połączeniach autokarowych w UE za dwa lata pasażerom będą przysługiwały odszkodowania za opóźnienia albo odwołane wyjazdy. Nowe przepisy ostatecznie przyjął Parlament Europejski.

Zgodnie z rozporządzeniem uzgodnionym już wcześniej z krajami członkowskimi, w przypadku opóźnienia odjazdu autokaru co najmniej o dwie godziny, odmowy przewozu z braku miejsc (tzw. overbooking) albo odwołania połączenia, będzie obowiązywał pełny zwrot ceny biletu albo propozycja alternatywnej trasy. Jeśli przewoźnik nie wywiąże się z tych obowiązków, będzie musiał wypłacić pasażerowi dodatkowo odszkodowanie w wysokości połowy ceny biletu.

Ponadto w przypadku odwołania połączenia przewoźnik będzie zobowiązany do zapewnienia pasażerom napojów i posiłków. Taki sam obowiązek istnieje, gdy początek podróży jest opóźniony co najmniej o półtorej godziny w przypadku, gdy według rozkładu trwa ona ponad trzy godziny.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t99633.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lizbona;strajkuje;metro;jutro;-;autobusy,22,0,771094.html) Lizbona: strajkuje metro, jutro - autobusy
W razie konieczności przewoźnik musi zapewnić pasażerom nocleg w hotelu, ale najwyżej dwie doby, w cenie do 80 euro za noc. Jest zwolniony z tego obowiązku tylko w przypadku złej pogody albo klęsk żywiołowych.

Zasady te będą obowiązywać na trasach długości co najmniej 250 km, jednak obejmują także tych pasażerów, którzy pokonują nawet krótszy odcinek takiego połączenia. W przypadku śmierci lub poważnego uszczerbku na zdrowiu pasażera, odszkodowanie ze strony firmy transportowej ma wynosić co najmniej 220 tysięcy euro, a za zagubiony lub zniszczony bagaż - 1200 euro.

Także w razie wypadku przewoźnik musi zadbać o dostarczenie pasażerom napojów i posiłków, ubrań, środków transportu, pierwszej pomocy itd., a w razie konieczności nawet o hotel.

W UE, jak szacuje KE, ponad 500 milionów pasażerów rocznie podróżuje autobusami. Nowe przepisy, które wejdą w życie za dwa lata, kompletują unijną legislację dotyczącą praw pasażerów we wszystkich rodzajach transportu. Celem jest poprawa ochrony pasażerów, a zwłaszcza niepełnosprawnych, którym zagwarantowano pełne prawo do korzystania ze środków transportu.

Rozporządzenie zawiera zestaw minimalnych zasad dotyczących dostępu do informacji przed podróżą i w jej trakcie, a także zakłada utworzenie niezależnych instytucji, które mają zajmować się rozstrzyganiem sporów.

_ - Kwestią, na jaką powinniśmy obecnie położyć ogromny nacisk, jest odpowiednia kampania informacyjna, tak aby mieszkańcy Unii Europejskiej byli świadomi posiadanych od teraz uprawnień _ - powiedział europoseł PO Bogdan Marcinkiewicz, zaznaczając, że nowe przepisy zaczną obowiązywać w państwach członkowskich za 24 miesiące.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t75351.jpg ) ] (http://wakacje.money.pl/wiadomosci/artykul/tydzien;w;tunezji;juz;za;800;zlotych,17,0,771089.html) Tydzień w Tunezji już za 800 złotych Polskie biura podróży znów oferują wycieczki do Tunezji, ale o połowę taniej.
[ ( http://static1.money.pl/i/nieruchomosci/o/artykuly/n_1545/1297341417_wroclaw_borowska0.tiny.jpg ) ] (http://dom.money.pl/budownictwo/wiadomosci/artykul/powstanie;nowy;wezel;przesiadkowy;we;wroclawiu,149,0,769941.html) Powstanie nowy węzeł przesiadkowy we Wrocławiu We Wrocławiu, na skrzyżowaniu Borowskiej, Ślężnej, Suchej i Swobodnej, przesiadka z autobusu na tramwaj będzie łatwiejsza.
[ ( http://static1.money.pl/i/nieruchomosci/o/artykuly/n_1537/1297279693_franowo0.tiny.jpg ) ] (http://dom.money.pl/budownictwo/wiadomosci/artykul/rusza;budowa;tramwaju;na;franowo,165,0,769189.html) Rusza budowa tramwaju na Franowo? Rozpoczęła się wycinka ponad 200 drzew w ciągu ulicy Piaśnickiej w Poznaniu. Właśnie tędy prowadzić będzie nowa trasa tramwajowa z os. Lecha na Franowo.
Tagi: prawo w unii, autokary, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz