Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
adopcja
19.02.2013 17:15

Austria: Para lesbijek wygrała sprawę o adopcję

Skargę do trybunału złożyły w 2007 roku dwie Austriaczki. Kobiety mieszkają z synem jednej z nich, urodzonym w 1995 roku w wolnym związku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(brittak/iStockphoto)

Lesbijska para z Austrii, która wspólnie chciała wychowywać dziecko jednej z partnerek, wygrała sprawę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Według trybunału austriackie prawo adopcyjne dyskryminuje osoby homoseksualne.

Jak pisze dzisiaj Reuters, skargę do trybunału złożyły w 2007 roku dwie niewymienione z nazwiska Austriaczki, obie urodzone w 1967 roku. Kobiety mieszkają z synem jednej z nich, urodzonym w 1995 roku w wolnym związku.

U siebie w kraju para przegrała batalię prawną, podczas której próbowała udowodnić, że dyskryminujące jest, iż mężczyzna czy kobieta żyjący bez ślubu w związku heteroseksualnym mogą adoptować i wspólnie wychowywać dziecko partnera, podczas gdy z prawa takiego nie mogą skorzystać pary homoseksualne.

Trybunał w Strasburgu uznał, że różnica w traktowaniu wynikała z orientacji seksualnej. _ Nie przedstawiono przekonujących powodów, by wykazać, iż taka różnica w traktowaniu jest konieczna dla ochrony rodziny lub dla ochrony interesów dziecka _ - napisano w orzeczeniu.

Wyrok jest ostateczny i władze Austrii muszą się do niego zastosować. Trybunał nakazał Austrii wypłacenie powódkom odszkodowania w wysokości 10 tys. euro oraz ponieść koszty sądowe i wydatki wynoszące ponad 28 tys. euro.

W grudniu 2009 roku austriacki parlament przyjął ustawę o związkach homoseksualnych, która pozwala parom tej samej płci cieszyć się przywilejami, jakie mają pary heteroseksualne, w tym dostępem do rent po śmierci jednego z partnerów i alimentów w przypadku rozstania.

Ustawa, która weszła w życie 1 stycznia 2010 roku, zabrania adopcji dzieci przez pary homoseksualne i sztucznego zapłodnienia osób związanych z drugą osobą tej samej płci.

Czytaj więcej w Money.pl
Geje będą adoptować dzieci? Już jutro... Tysiące ludzi - 125 tys. według policji, a 400 tys. zdaniem organizatorów - manifestowało wczoraj w Paryżu poparcie dla planów legalizacji małżeństw homoseksualnych i adopcji przez nie dzieci.
Polscy rodzice pokonali ZUS w Strasburgu Europejski Trybunał Praw Człowieka Trybunał zasądził na rzecz skarżących rodziców odszkodowania.
Szpital odmówił aborcji, Trybunał każe płacić Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie nastolatki, której szpital w Lublinie odmówił usunięcia ciąży, wskazuje na to, że w Polsce istnieje systemowy problem z dostępem do legalnej aborcji.
Tagi: adopcja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz