Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afganistan
16.12.2013 09:40

Australijscy żołnierze opuścili Afganistan

W ciągu 12 lat obecności stracili pod Hindukuszem 40 żołnierzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kpr. Marcin Lasak/isaf.wp.mil.pl)

Ostatni australijscy żołnierze zakończyli swą bojową misję w Międzynarodowych Siłach Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie - poinformował premier Australii Tony Abbott. W ciągu 12 lat obecności Australia straciła pod Hindukuszem 40 żołnierzy.

Już w październiku premier zapowiadał, że do końca roku tysiąc żołnierzy opuści prowincję Uruzgan w środkowym Afganistanie. - _ Ostatni kontyngent wyjechał z powrotem do Australii w niedzielę i większość spędzi już święta Bożego Narodzenia u siebie w domu _- powiedział Abbott.

Około 400 Australijczyków pozostanie w Afganistanie na misji niebojowej, głównie w Kabulu i Kandaharze, polegającej na szkoleniu i doradzaniu afgańskim siłom bezpieczeństwa.

_ - Ta wojna nie kończy się ani zwycięstwem, ani porażką, ale poczuciem nadziei, że Afganistan jest lepszym miejscem, zwłaszcza prowincja Uruzgan, gdzie byliśmy obecni _ - oświadczył australijski premier.

Abbott podziękował żołnierzom za olbrzymie poświęcenie. Od 2001 r. w ISAF służyło rotacyjnie ponad 20 tysięcy australijskich żołnierzy. Śmierć poniosło 40 wojskowych, a 261 zostało poważnie rannych. - _ Ale poświęcenie to nie poszło na marne. Uruzgan to miejsce zdecydowanie inne i lepsze niż dziesięć lat temu _ - podkreślił.

Australia wysłała swych żołnierzy do Afganistanu w 2001 r., przyłączając się do międzynarodowej koalicji pod dowództwem USA po atakach terrorystycznych na ten kraj 11 września 2001 r. Australijczycy byli w Uruzganie od końca 2005 r.

Pytany o zdolności afgańskich sił zbrojnych do zapewniania bezpieczeństwa w kraju premier Australii odpowiedział: _ Nie można przewidzieć przyszłości (...) Bardzo łatwo być teraz pesymistą, ale sądzę, że jest wiele oznak świadczących, że sobie poradzą _.

87 tysięcy żołnierzy służących w ISAF, które przekazały w czerwcu odpowiedzialność za bezpieczeństwo w kraju siłom afgańskim, mają w pełni opuścić Afganistan do końca 2014 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Państwa muszą pozostać w Afganistanie Generał podkreślił też znaczenie rotacyjnych pobytów amerykańskich lotników na ćwiczeniach w Polsce i stałego pobytu wspomagającego je amerykańskiego pododdziału naziemnego.
Wycofają większość wojsk z Afganistanu Jeszcze w tym roku Australia wycofa większość swych żołnierzy z Afganistanu - poinformował dzisiaj minister obrony tego kraju Stephen Smith.
Wybuch w pobliżu ambasady USA w Kabulu Według świadków tuż po wybuchu w okolicy rozbrzmiały syreny alarmowe.
Tagi: afganistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz