Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Australia: Premier przeprasza za przymusowe adopcje

0
Podziel się:

Australijski rząd w latach 1950-1970 odebrał dzieci i zmusił je do oddania ich do adopcji tysiącom matek.

Australia: Premier przeprasza za przymusowe adopcje
(ec.europa.eu)

Premier Australii Julia Gillard złożyła w czwartek w parlamencie w Canberrze oficjalne przeprosiny tysiącom matek, którym australijski rząd w latach 1950-1970 odebrał dzieci i zmusił je do oddania ich do adopcji.

Przemówienia wysłuchało około 800 osób. Na wielu twarzach pojawiły się łzy.

- _ Dziś parlament w imieniu narodu australijskiego bierze odpowiedzialność i przeprasza za politykę i praktyki, które doprowadziły do rozdzielenia matek od potomstwa, co wywołało trwające całe życie ból i cierpienie _ - powiedziała Gillard.

- _ Ubolewamy nad godnymi wstydu działaniami, które odebrały wam, matkom, fundamentalne prawa i obowiązki do kochania i opieki nad waszymi dziećmi _ - dodała premier.

Gillard wyasygnowała 5 mln dolarów australijskich (równowartość 16 mln zł) na wsparcie dla osób dotkniętych działaniami władz i na łączenie rodzin.

Władze Australii zainicjowały politykę odbierania dzieci niezamężnym i nieletnim matkom po drugiej wojnie światowej. Do lat 70. XX wieku ich dzieci trafiały do bezdzietnych małżeństw, co przedstawiano jako rozwiązanie najlepsze dla dzieci.

W 2010 roku federalna komisja śledcza wszczęła dochodzenie w sprawie roli, jaką odegrał rząd przy adopcjach. Wezwała też władze do przyjęcia odpowiedzialności finansowej za te działania.

Czytaj więcej w Money.pl
Ten kraj pomoże twórcy WikiLeaks - _ Australia będzie nadal wspierać pana Assange'a w ten sam sposób, w jaki wspiera wszystkich Australijczyków za granicą, którzy znaleźli się w kłopotach _ - oświadczyła premier tego kraju.
To będzie najwyższy wieżowiec tej półkuli Władze Australii wydały dzisiaj zgodę na budowę najwyższego wieżowca południowej półkuli. Mierząca 388-metrów i licząca 108 pięter budowla połączy w sobie hotel i apartamentowiec. Ma stanąć w Melbourne.
Stan klęski żywiołowej. Trzy osoby nie żyją Ulewne deszcze w północno-wschodniej Australii w weekend zatopiły setki domostw w wielu miejscowościach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)