Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Australia. Pójdzie do więzienia za podręcznik terrorysty

0
Podziel się:

Australijski sąd najwyższy potwierdził wyrok 12 lat więzienia dla byłego pracownika linii lotniczych Qantas, który w internecie umieścił podręcznik dżihadysty.

Australia. Pójdzie do więzienia za podręcznik terrorysty
(Mikdam/Dreamstime)

Australijski sąd najwyższy potwierdził wyrok 12 lat więzienia dla byłego pracownika linii lotniczych Qantas, który w internecie umieścił podręcznik dżihadysty. Tłumaczył w nim m.in., jak zbudować bombę lub zestrzelić samolot.

42-letni Belal Chazal został zatrzymany w 2004 r. Jest on autorem napisanej po arabsku książki elektronicznej pt. _ Podstawy dżihadu: porady prawne i praktyczne wskazówki dla bojowników z niewiernymi i mudżahedinów _.

Na 110 stronach pochodzący z Libanu i mieszkający w Sydney Chazal wymienił listę celów. Znaleźli się na niej m.in. były prezydent USA George W. Bush i były szef CIA George Tenet. W książce Chazal opisywał tworzenie wybuchowych pakunków oraz tłumaczył, jak uprowadzić ważne osobistości.

Sąd pierwszej instancji w 2009 roku skazał go na 12 lat pozbawienia wolności. Na skutek apelacji w 2011 roku wyrok został zmieniony, jednak prokuratura odwołała się do sądu najwyższego.

Były pracownik Qantas utrzymuje, że nie chciał podżegać do przemocy. Sąd najwyższy nie uwierzył mężczyźnie i odrzucił wszelkie _ prawdopodobieństwo, że celem jego książki nie było ułatwienie zamachu terrorystycznego _. Jak pisze agencja AP, nie ma dowodów na to, że była ona przyczyną ataku.

Adwokaci Chazala utrzymywali, że ich klient napisał tylko kilka paragrafów książki, a większość podręcznika stanowiły materiały dostępne w sieci.

Według telewizji ABC Chazal, który odzyskał wolność w 2011 r., w piątek wrócił do więzienia.

Niespełna rok przed zatrzymaniem Chazal został zaocznie skazany na roboty przymusowe w Libanie. Tamtejszy sąd uznał go m.in. za winnego finansowania zamachu na restaurację McDonald's w Bejrucie.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)