Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Atakując Syrię USA wzniecą ogień na Bliskim Wschodzie?

0
Podziel się

W Bagdadzie irański minister spotkał się ze swym irackim odpowiednikiem Hosziarem Mahmudem Zebarim i z premierem Nurim al-Malikim.

Atakując Syrię USA wzniecą ogień na Bliskim Wschodzie?
(Wikimedia/CC/Max Talbot-Minkin)
bEqoAMeZ

Stany Zjednoczone wzniecą ogień na Bliskim Wschodzie, jeśli zaatakują Syrię - powiedział szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif (na zdjęciu) dzisiaj w Iraku, w trakcie swej pierwszej podróży zagranicznej. Przestrzegł on państwa zachodnie przed _ podżeganiem do wojny _.

_ - Niepokoi nas podżeganie do wojny w tym regionie. Ci, którzy są krótkowzroczni i biją w bębny wojenne wzniecają ogień, który spali wszystkich _ - powiedział Zarif na konferencji prasowej w Bagdadzie.

Wyraził on przekonanie, że interwencja w Syrii wpłynie na kraje sąsiednie, w tym na Irak, _ pod względem bezpieczeństwa i kwestii humanitarnych _. Zaapelował o rozwiązanie konfliktu w Syrii na drodze negocjacji i oskarżył Stany Zjednoczone o lekceważenie prawa międzynarodowego. Zarif argumentował, że atak na Syrię byłby nielegalny w świetle Karty Narodów Zjednoczonych.

bEqoAMfb

W Bagdadzie irański minister spotkał się ze swym irackim odpowiednikiem Hosziarem Mahmudem Zebarim i z premierem Nurim al-Malikim.

Iran zaopatruje w broń reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Irańscy strażnicy rewolucji islamskiej szkolą i doradzają jego armii oraz dostarczają jej informacji wywiadowczych. Szyicki Iran popiera reżim Asada, gdyż oparty on jest na mniejszościowej sekcie alawitów, którzy trzymają w szachu inny odłam islamu - sunnitów, dominujących liczebnie w Syrii i na całym Bliskim Wschodzie.

Rząd Iraku, dotąd starał się zachować neutralne stanowisko wobec konfliktu wewnętrznego w Syrii. Bagdad obawia się, że jakakolwiek interwencja wojskowa krajów zachodnich w Syrii mogłaby zdestabilizować sytuację w Iraku.

Czytaj więcej w Money.pl
UE chce znieść sankcje wobec irańskich firm Sankcje nałożone na wymienione firmy pozostaną w mocy jeszcze przez co najmniej dwa miesiące w oczekiwaniu na ewentualną apelację do Trybunału Sprawiedliwości UE.
_ Iran nigdy nie negował Holokaustu _ Opinie na ten temat wygłaszane przez byłego już prezydenta kraju Mahmuda Ahmadineżada odzwierciedlały jedynie jego prywatne poglądy - oświadczył nowy minister spraw zagranicznych Iranu.
Rowhani broni _ prawa _ Iranu do atomu Nnegocjacje ze światowymi mocarstwami w sprawie budzącego kontrowersje irańskiego programu nuklearnego prowadzić będzie MSZ.
bEqoAMfC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)