Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pakistan
09.06.2014 07:33

Atakt talibów na pakistańskie lotnisko. Walki trwają

W nocnych walkach zginęło minimum 26 osób, w tym 10 napastników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/SHAHZAIB AKBER)

1/8

fot: PAP/EPA/SHAHZAIB AKBER

Na lotnisku w Karaczi, zaatakowanym w nocy przez rebeliantów, dziś rano znów słychać było strzały. Wcześniej pakistańska armia twierdziła, że odzyskała kontrolę nad portem lotniczym. W nocnych walkach zginęło minimum 26 osób, w tym 10 napastników.

Rano odpowiedzialność za atak na międzynarodowe lotnisko wzięli na siebie talibowie. Po ogłoszeniu zakończenia operacji na lotnisku, około godz. 8.30 czasu lokalnego (godz. 5.30 w Polsce) znów słychać było strzały i na miejsce wrócili członkowie sił paramilitarnych Rangers oraz komandosi. W porannych walkach ranny został pakistański policjant.

Informowano, że we wcześniejszej, trwającej ponad pięć godzin, operacji zginęli wszyscy napastnicy - 10. Większość ofiar śmiertelnych spośród obsługi międzynarodowego lotniska to funkcjonariusze ochrony; wśród zabitych są także pracownicy pakistańskich linii lotniczych. Co najmniej 14 osób zostało rannych. Większość personelu i pasażerów zostało ewakuowanych.

Na lotnisku wstrzymano pracę, a wszystkie loty są kierowane do innych portów.

Według sił paramilitarnych wśród napastników byli etniczni Uzbecy. Regionalny dowódca oddziału Rangers Rizwan Akhtar sprecyzował, że trzej napastnicy wysadzili się w powietrze, a siedmiu zostało zabitych przez pakistańskie siły bezpieczeństwa.

Pakistańska armia poinformowała, że 10 napastników zaatakowało lotnisko w nocy z niedzieli na poniedziałek w dwóch pięcioosobowych grupach. W terminalu wykorzystywanym m.in. do obsługi VIP-ów rzucali granaty i strzelali do członków ochrony.

Wśród ofiar śmiertelnych jest 6 napastników i co najmniej 2 osoby cywilne. Wezwane na pomoc wojsko nie opanowało jeszcze w pełni sytuacji. Słychać było dwa silne wybuchy i odgłosy strzelaniny.

Rzecznik portu lotniczego Asim Bajwa zapewnił, że pasażerowie znajdujący się na lotnisku są bezpieczni. Lotnisko nie przyjmuje ani nie odprawia samolotów.

Napastnicy zaatakowali budynek byłego terminalu, który obecnie jest wykorzystywany do przyjmowania do przyjmowania wysokich rangą osobistości, a także na biura i hangary. Początkowo napastnicy usiłowali przedrzeć się w kierunku pasa startowego. Zostali jednak otoczeni w jednym z budynków zaplecza technicznego.

Według rzeczniczki szpitala w Karaczi 3 spośród ofiar śmiertelnych to funkcjonariusze służby ochrony lotniska a 2 to pracownicy Pakistańskich Linii Lotniczych PIA.

Karaczi jest największym miastem Pakistanu i najważniejszym ośrodkiem przemysłowym. W przeszłości miasto było często celem ataków terrorystycznych.

Czytaj więcej w Money.pl
9 islamskich bojowników zginęło w Pakistanie Pakistański śmigłowiec zaatakował dziś obóz szkoleniowy na północnym zachodzie kraju.
Kolejne zamachy zmniejszają szansę na pokój Co najmniej 15 talibskich bojowników zginęło w ataku pakistańskich sił powietrznych na ich kryjówki na obszarach plemiennych w północno-zachodniej części Pakistanu.
9 zabitych i 20 rannych w kolejnym zamachu Do zamachu bombowego doszło w pobliżu policyjnego centrum szkoleniowego w Karaczi.
Tagi: pakistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz