Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ataki terrorystyczne we Francji. Francois Hollande złożył obietnicę

0
Podziel się:

Francois Hollande obiecał wzmocnienie ochrony szkół żydowskich i synagog w tym kraju po serii dżihadystycznych ataków dokonanych w ostatnich dniach

Ataki terrorystyczne we Francji. Francois Hollande złożył obietnicę
(Webstern Socialiste/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Prezydent Francji obiecał wzmocnienie ochrony szkół żydowskich i synagog w tym kraju po serii dżihadystycznych ataków dokonanych w ostatnich dniach - poinformowała Rada Przedstawicielska Instytucji Żydowskich we Francji (CRIF).

_ - Odczuwamy smutek i gniew, ale musimy też wyznaczyć szereg pilnych działań (w celu ochrony). Powiedziano nam, że wszystkie szkoły (żydowskie) i synagogi będą chronione za pomocą środków, które w razie potrzeby mogą wyjść poza nadzór policji i objąć pomoc wojska _ - oświadczył szef CRIF Roger Cukierman po spotkaniu z Hollande'em w niedzielę.

Mężczyzna zidentyfikowany jako Amedy Coulibaly w czwartek, czyli dzień po ataku dżihadystów na redakcję tygodnika satyrycznego _ Charlie Hebdo _, zastrzelił policjantkę na przedmieściach Paryża, a dzień później wziął zakładników w sklepie z żywnością koszerną we wschodniej części stolicy Francji. Ogłosił, że jego atak był wymierzony w społeczność żydowską - przypomina agencja AP.

Coulibaly został zastrzelony podczas szturmu antyterrorystów. Policja uwolniła 15 zakładników, a w sklepie znaleziono także ciała czterech osób, które według wstępnych ustaleń zostały zabite jeszcze przed szturmem.

Francja ma największą społeczność żydowską spośród krajów europejskich; społeczność ta niemal podwoiła się od końca drugiej wojny światowej i według CRFI liczy obecnie ok. 550 tys. osób.

W ostatnich latach francuscy Żydzi zaczęli emigrować do Izraela na bezprecedensową skalę, do czego są zachęcani przez izraelskie władze. Agence Juive, która monitoruje to zjawisko, szacuje, że w 2014 r. z Francji do Izraela wyemigrowało ponad 5000 Żydów, podczas gdy w 2013 r. było to 3 300 osób, a rok wcześniej liczba ta była mniejsza o 73 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Ustawa antyterrorystyczna w Niemczech bez zmian? Niemiecki minister sprawiedliwości przestrzegł przed uchwalaniem nowych przepisów.
Zamachowców z Paryża szkoliła Al Kaida? Nowe informacje Jesteśmy obrońcami proroka - deklarował jeden ze sprawców masakry w redakcji _ Charlie Hebdo. _
We Francji ostrzeżenie przed atakiem W ostatnich dniach doszło do trzech aktów agresji wobec przypadkowych osób i funkcjonariuszy policji.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)