Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w iraku
22.08.2014 17:38

Atak terrorystyczny w Iraku. Szyici ostrzelali meczet

Od czerwca Irak jest widownią krwawego konfliktu zbrojnego, w którym oddziały zbrojnych sunnickich fanatyków religijnych pod sztandarami Państwa Islamskiego prowadzą ofensywę w północnej części kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(The U.S. Army/CC/Flickr)

W ataku, który szyiccy bojownicy przypuścili na meczet sunnicki w miejscowości Bin Wais w irackiej prowincji Dijala zginęły 73 osoby - podały źródła związane z irackimi siłami bezpieczeństwa. Napastnicy otworzyli w świątyni ogień do wiernych.

Władze irackie nie mają pewności co do tego, kim byli sprawcy piątkowego ataku na uczestników południowych modłów w meczecie Musaab Bin Omar. Krążą sprzeczne wersje: jedne źródła wskazują jako napastników milicję szyicką, inne - bojowników Państwa Islamskiego.

Miejscowość Bin Wais jest co prawda zamieszkana głównie przez sunnitów, ale są oni po stronie rządu w Bagdadzie. Początkowa wersja wydarzeń, która dotarła do irackich mediów mówiła o _ ataku dżihadystów _ z Państwa Islamskiego proklamowanego w północnym Iraku i niektórych prowincjach syryjskich.

Agencja EFE podaje jako dość wiarygodną przyczynę ataku zemstę szyitów na miejscowych sunnitach za podłożenie bomb, od których zginęło pięcioro szyitów. Ponieśli śmierć od eksplozji trzech ładunków wybuchowych podłożonych we wsi Hamrin leżącej zaledwie 5 kilometrów od meczetu, w którym doszło w piątek do masakry.

Od czerwca Irak jest widownią krwawego konfliktu zbrojnego, w którym oddziały zbrojnych sunnickich fanatyków religijnych pod sztandarami Państwa Islamskiego prowadzą ofensywę w północnej części kraju.

Oddziały Państwa Islamskiego odniosły zwłaszcza na początku ofensywy podjętej w czerwcu liczne sukcesy, proklamując _ islamski kalifat _ i panowanie wyjątkowo krwawej odmiany szariatu, islamskiego prawa odmawiającego prawa do istnienia wspólnotom szyickim i chrześcijańskim oraz wyznawcom innych religii na opanowanych przez sunnitów terytoriach.

Czytaj więcej w Money.pl
"Polska powinna pomóc Irakowi i regionowi" Prezydencki doradca Roman Kuźniar przekonuje, że Polska powinna być uczestnikiem koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu.
Kolejne amerykańskie ataki na islamistów Od rozpoczęcia amerykańskich nalotów 8 sierpnia w Iraku przeprowadzono 90 nalotów, z których 57 koncentrowało się w okolicach tamy w Mosulu - sprecyzowano w komunikacie.
Niemcy gotowe są uzbroić irackich Kurdów Szefowa resortu obrony wyjaśniła, że ministrowie gabinetu kanclerz Angeli Merkel będą w najbliższych dniach analizować, jaki sprzęt jest Kurdom najbardziej potrzebny i co konkretnie Niemcy mogą im zaoferować
Tagi: wojna w iraku, irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz