Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
al kaida w jemenie
16.12.2014 23:40

Atak terrorystyczny w Jemenie. Eksplodowały samochody pułapki

Szyici oskarżyli o zamach Al-Kaidę, nazywając atak najobrzydliwszą zbrodnią przeciwko dzieciństwu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/YEMENI DEFENSE MINISTRY)
Zdjęcie ilustracyjne

Na północ od stolicy Jemenu, Sany, zginęło 25 osób, w tym 15 dzieci podróżujących autobusem szkolnym. Do zamachu doszło niedaleko miejsca, w którym odbywało się zgromadzenie szyickich rebeliantów.

Nie wiadomo, kim są pozostałe ofiary śmiertelne zamachów. Możliwe, że są wśród nich cywile lub bojownicy z plemienia Huti. Szyici oskarżyli o zamach Al-Kaidę, nazywając atak _ najobrzydliwszą zbrodnią przeciwko dzieciństwu _.

Lokalni przywódcy plemienni relacjonowali, że jeden z pojazdów wyładowanych materiałami wybuchowymi uderzył w dom jednego z przywódców szyickich rebeliantów Abdullaha Idrisa. Drugi eksplodował nieopodal punktu kontrolnego, gdy przejeżdżał tam autobus wiozący uczennice prywatnej szkoły podstawowej. Od października to drugi zamach na dom Idrisa.

Popierani przez Iran szyici z plemienia Huti od lat żądają autonomii dla zamieszkiwanych przez siebie terytoriów na północy Jemenu, oskarżając prezydenta Abd ar-Rab Mansura al-Hadiego o skłonności autokratyczne. Sąsiednie państwa arabskie i Stany Zjednoczone obawiają się, że działania władz w Teheranie mają na celu doprowadzenie do rozpadu Jemenu i destabilizacji okolicznych krajów.

25-milionowy Jemen, jeden z najuboższych krajów arabskich, wciąż nie może odzyskać wewnętrznej stabilności po wieloletnich rządach obalonego w 2011 roku przez społeczną rewoltę dyktatorskiego prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konsolidację państwa utrudniają wywrotowa działalność Al-Kaidy i ujawniający się na południu separatyzm plemienny.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamach przed bazą wojskową. Ofiary Celem ataku był budynek dowództwa wojskowego w mieście Sajun w prowincji Hadramaut. Rozmówca agencji Reutera przekazał, że po eksplozji słychać było strzały.
U wybrzeży Jemenu utonęło 70 imigrantów z Etiopii Według danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji z krajów Rogu Afryki przedostało się do Jemenu w 2012 roku około 84 tys. ludzi.
Nieudana próba odbicia zakładników. Są ofiary Strona amerykańska tłumaczy, że podjęła akcję w południowym Jemenie w przekonaniu o nieuchronnym zagrożeniu życia Amerykanina uprowadzonego w jemeńskiej stolicy.
Tagi: al kaida w jemenie, jemen, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz