Notowania

julian assange
16.11.2011 06:30

Assange ubiega się o zgodę na apelację w Sądzie Najwyższym

Brytyjskie prawo stanowi, że aby zostać wysłuchanym przed Sądem Najwyższym, Julian Assange musi najpierw uzasadnić, dlaczego jego sprawa ma zasadnicze znaczenie prawne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Założyciel demaskatorskiego portalu Wikileaks złożył wczoraj w Wysokim Trybunale, sądzie drugiej instancji, wniosek o zgodę na przedstawienie jego sprawy w Sądzie Najwyższym - podały brytyjskie władze sądownicze. *

[Na zdjęciu Julian Assange]

Brytyjskie prawo stanowi, że aby zostać wysłuchanym przed Sądem Najwyższym, Julian Assange musi najpierw uzasadnić, dlaczego jego sprawa ma zasadnicze znaczenie prawne. Wniosek Australijczyka ma być rozpatrzony 5 grudnia przez Wysoki Trybunał (High Court).

2 listopada orzekł on, że Assange może być wydany władzom Szwecji. Szwedzka prokuratura chce przesłuchać Assange'a w związku z zarzutami przestępstw na tle seksualnym: gwałtu na jednej kobiecie oraz molestowania i przymuszania do aktu płciowego drugiej.

Prawnicy Assange'a argumentowali, że szwedzki nakaz aresztowania złożony w trybie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) jest nieprawidłowy i niewspółmierny do stawianych mu zarzutów, a same zarzuty nie są zgodne z prawem angielskim (w Anglii nie byłby ścigany na ich podstawie). Sędziowie nie ustosunkowali się do tych obaw, stwierdzając, że ENA jest szczególnym instrumentem prawnym, w którym sąd nie orzeka o meritum zarzutów, lecz o formalno-prawnej dopuszczalności wniosku o ekstradycję.

Assange obawia się, że Szwedzi wydadzą go w ręce Amerykanów. USA oskarżają Australijczyka o kradzież tajemnic państwowych, ale oficjalnie nie zabiegają o jego ekstradycję. Wikileaks opublikował około 250 tys. depesz amerykańskich dyplomatów do Departamentu Stanu odsłaniających kulisy polityki dyplomatycznej Waszyngtonu. Wcześniej portal ujawnił tajne materiały odnoszące się do wojny w Afganistanie i Iraku.

Pod koniec października Wikileaks, od dawna wykazujący oznaki kłopotów finansowych, ogłosił, że zawiesza publikowanie tajnych dokumentów, aby skoncentrować się na zebraniu pieniędzy w związku z zablokowaniem wpływu datków na jego konto przez firmy finansowe, m.in. Visa, MasterCard, Western Union i PayPal.

Assange został aresztowany w grudniu 2010 roku i zwolniony warunkowo za wysokim poręczeniem majątkowym, ograniczono mu jednak swobodę poruszania się. Musi nosić elektroniczną bransoletkę i meldować się na posterunku policji. Korzysta z gościnności przyjaciół, którym leży na sercu sprawa wolnych mediów. Jego położenie komplikuje także to, że wygasła mu brytyjska wiza pobytowa.

Czytaj więcej o sprawie Assange'a
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t125420.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/assange;nie;zrobia;ze;mnie;gwalciciela,68,0,767556.html) Assange: Nie zrobią ze mnie gwałciciela Proces o ekstradycję twórcy portalu WikiLeaks może potrwać kilka miesięcy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t180624.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wazne-terminy/artykul/assange;trafi;do;izraela;polnocy,190,0,956862.html) Wydadzą twórcę Wikileas "półkolonii USA"? Szwedzkie media są zgodne w opinii, że wolno, ale nieubłaganie zbliża się dzień gdy Julian Assange, twórca portalu Wikileaks, stanie przed szwedzkim prokuratorem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t131376.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/julian;assange;zapowiada;publikacje;tysiecy;nowych;dokumentow,79,0,942671.html) "To WikiLeaks tworzy rewolucję." Ujawnią... Założyciel demaskatorskiego portalu Wikileaks powiedział włoskiemu dziennikowi La Stampa, że ruch Okupuj Wall Street inspiruje się między innymi jego działalnością.
Tagi: julian assange, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz