Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Assange nie zgłosił się na policję. Oto, co mu grozi

0
Podziel się:

Założyciel WikiLeaks schronił się w ambasadzie Ekwadoru przed czekającą go deportacją do Szwecji, gdzie jest podejrzany o przestępstwa na tle seksualnym.

Assange nie zgłosił się na policję. Oto, co mu grozi
(espenmoe/CC/Flickr)

Założyciel WikiLeaks Julian Assange nie zareagował na wezwanie i nie stawił się dziś na komisariacie policji w Londynie. Oświadczył, że na razie pozostanie w ambasadzie Ekwadoru.

Jego adwokat Susan Benn powiedziała, że _ nie należy w tym upatrywać oznaki braku szacunku . Podkreśliła, że Assange, który schronił się w ambasadzie Ekwadoru przed czekającą go deportacją do Szwecji, gdzie jest podejrzany o przestępstwa na tle seksualnym, obawia się, iż ostatecznie mógłby zostać wydany Stanom Zjednoczonym. _

_ - Wszczęcie przez USA procedury ekstradycyjnej wobec Juliana jest tylko kwestią czasu _ - powiedziała Benn, powołując się na _ wiarygodne doniesienia _. Dodała, że USA chcą oskarżyć Assange'a, którego portal opublikował m.in. wiele tajnych depesz dyplomatycznych Departamentu Stanu, o szpiegostwo. Dlatego pozostanie on _ pod ochroną ambasady _, dopóki nie zostanie rozpatrzony jego wniosek o azyl polityczny w Ekwadorze.

Assange został wezwany na godzinę 11.30 (czasu lokalnego) w piątek do komisariatu w dzielnicy Belgravia w środkowej części Londynu. Scotland Yard podkreślił, że założyciel WikiLeaks, który 19 czerwca schronił się w ambasadzie Ekwadoru, gdzie poprosił o azyl, złamał warunki zwolnienia warunkowego. - _ Niestawienie się na wezwanie będzie kolejnym naruszeniem upoważniającym do aresztowania (Assange'a) _ - wskazano.

Przez 18 miesięcy Assange prowadził batalię z brytyjskim wymiarem sprawiedliwości w celu uniknięcia ekstradycji do Szwecji. Australijczyk obawia się, że w przypadku wydania go Szwedom może następnie trafić w ręce Amerykanów. Tam - jak przypuszcza - może zostać postawiony przed sądem, podobnie jak żołnierz armii USA Bradley Manning, odpowiadający przed wojskowym trybunałem za przekazanie WikiLeaks tysięcy poufnych dokumentów dotyczących m.in. wojny w Iraku i Afganistanie.

Assange zaprzecza oskarżeniom szwedzkiego wymiaru sprawiedliwości i podkreśla, że do seksu doszło za obopólną zgodą, a zarzuty mają podłoże polityczne.

Czytaj więcej w Money.pl Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t125421.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/policja;wezwala;assangea;na;komisariat,192,0,1114816.html) Assange trafi za kraty? Dostał wezwanie Założyciel WikiLeaks schronił się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie w obawie przed ekstradycją do Szwecji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t220813.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/assange;australia;zostawila;mnie;bez;wsparcia,140,0,1110412.html) Assange oskarża Australię. Wybiera Ekwador Założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julian Assange uważa, że jego kraj, Australia, zostawił go samemu sobie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t125421.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ekstradycja;assangea;za;przestepstwa;seksualne,128,0,1095552.html) Assange będzie sądzony, za sprawy obyczajowe Brytyjski sąd najwyższy utrzymał decyzję o ekstradycji do Szwecji twórcy WikiLeaks.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)