Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
julia tymoszenko
12.09.2011 18:01

Ashton zrezygnowała z wizyty na Ukrainie

Szefowa dyplomacji Unii Europejskiej nie złoży wizyty w Kijowie, którą na koniec września zapowiadały władze Ukrainy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Szefowa dyplomacji Unii Europejskiej nie złoży wizyty w Kijowie, którą na koniec września zapowiadały władze Ukrainy - poinformowała rzeczniczka Cathrine Ashton, Maja Kocijanczicz, cytowana przez ukraińskie media.

Tego samego dnia media w Kijowie przekazały wiadomość o liście Ashton i sekretarz stanu USA Hillary Clinton do prezydenta Wiktora Janukowycza, w którym wyraziły one zaniepokojenie stanem demokracji na Ukrainie oraz aresztowaniem byłej premier Julii Tymoszenko.

O planowanym przyjeździe Ashton na Ukrainę informował wcześniej szef administracji prezydenta Wiktora Janukowycza, Serhij Lowoczkin. Twierdził on, że szefowa unijnej dyplomacji spotka się z Janukowyczem tuż przed planowanym na 29-30 września szczytem Partnerstwa Wschodniego, do którego dojdzie w Warszawie.

_ - Mówiliśmy, że taka wizyta jest przygotowywana, jednak nie potwierdzaliśmy żadnych dat. W każdym razie wysoka przedstawiciel (UE ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa, Ashton) nie wybiera się na Ukrainę we wrześniu _ - powiedziała w poniedziałek w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina Kocijanczicz.

Tuż po pojawieniu się tej informacji ukraińskie media podały, że w piątek Ashton i Clinton napisały do Janukowycza list, w którym miały ostrzec, że działania władz w Kijowie mogą zaszkodzić reputacji prezydenta Ukrainy. Szefowe dyplomacji UE i USA miały wyrazić zaniepokojenie procesem Tymoszenko, który ma opinię umotywowanego politycznie.

Julia Tymoszenko, przywódczyni największego ugrupowania ukraińskiej opozycji, Bloku Julii Tymoszenko, od 5 sierpnia przebywa w areszcie. Trafiła tam podczas własnego procesu sądowego, w którym oskarżona jest o nadużycia przy zawieraniu w 2009 roku kontraktów gazowych z Rosją. Obecne władze uważają te umowy za niekorzystne i dążą do ich zerwania.

Tymoszenko twierdzi, że jej sprawa to element walki z opozycją i utrzymuje, że działania wokół niej inspirowane są przez prezydenta Janukowycza. Ekipa szefa państwa odpowiada, że proces byłej premier związany jest z tępieniem korupcji.

Czytaj więcej o aresztowaniach polityków na Ukrainie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t75827.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ukrainskie;wladze;uwolnia;tymoszenko,23,0,906775.html) Amnestia dla Tymoszenko? Szukają wyjścia Opozycyjna polityk najpierw zostanie skazana, po czym opuści areszt na mocy amnestii - napisał tygodnik _ Dzerkało Tyżnia _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/13/t148749.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/proces;tymoszenko;znowu;odroczony,204,0,865740.html) Proces Tymoszenko znowu odroczony Sąd rejonowy w Kijowie po raz kolejny odroczył proces byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, której zarzuca się nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t77925.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/byly;szef;ukrainskiego;msw;moze;nie;dozyc;wyroku;sadowego,27,0,906267.html) Były szef MSW w areszcie. Nie dożyje wyroku? Stan zdrowia przebywającego w areszcie Jurija Łucenki jest bardzo zły - alarmuje opozycja.
Tagi: julia tymoszenko, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz