Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ashton liczy na postęp w rozmowach z Iranem

0
Podziel się:

Różnice stanowisk między sześcioma światowymi mocarstwami a Iranem w
rokowaniach na temat jego programu atomowego są znaczne.

Ashton liczy na postęp w rozmowach z Iranem
(World Economic Forum/CC BY-SA 2.0/wikimedia commons)
bETpclcl

Różnice stanowisk między sześcioma światowymi mocarstwami a Iranem w rokowaniach na temat jego programu atomowego są znaczne, ale mogą się zmniejszyć podczas rozmów w przyszłym tygodniu - oświadczyła szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton.

- _ Mam nadzieję, że dokonamy postępu. Sądzimy, że choć nasze stanowiska znacznie się różnią, to istnieje możliwość, że będziemy zdolni do ich zbliżenia _ - powiedziała Ashton dziennikarzom w Ottawie, gdy spytano ją, jakie oczekiwania wiąże z rozpoczynającą się 18 września w Nowym Jorku kolejną rundą negocjacji.

_ - Jesteśmy jednak zdecydowani działać w pełnej świadomości, że świat obserwuje (rokowania) i oczekuje, że jeśli będzie można dojść do jakiegokolwiek porozumienia, to musi ono być dobre i pozytywne _ - dodała Ashton, która przybyła do Ottawy na rozmowy z kanadyjskim ministrem spraw zagranicznych Johnem Bairdem.

bETpclcn

Sześć światowych mocarstw - USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy - prowadzi z Iranem negocjacje w sprawie ograniczenia jego programu atomowego w zamian za złagodzenie międzynarodowych sankcji gospodarczych. Rokowania te są na razie bezowocne i wyznaczony pierwotnie na 20 lipca ostateczny termin zawarcia porozumienia został przesunięty na 24 listopada.

USA i niektórzy z ich sojuszników podejrzewają Iran o potajemne dążenie do uzyskania broni atomowej. Władze w Teheranie zaprzeczają temu twierdząc, że wzbogacają uran wyłącznie na potrzeby cywilnej energetyki jądrowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Negocjacje z Iranem zostaną przedłużone Państwa zachodnie obawiają się, ze celem działań Iranu może być dążenie do uzyskania broni atomowej.
"Będziemy z nimi dyskutować do skutku" Amerykański sekretarz stanu John Kerry spotkał się w poniedziałek z szefem MSZ Iranu Dżawadem Zarifem.
Iran: Nie chcą lepszych relacji z USA Wpływowy irański duchowny ajatollah Ahmad Dżanati ostrzegł w piątek w modlitwie transmitowanej przez państwową telewizję przed próbą ponownego nawiązywania stosunków dyplomatycznych z USA . Waszyngton i Teheran zerwały je w 1980 roku.
bETpclcO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)