Notowania

wojna w syrii
29.03.2012 18:48

Asad popiera plan Annana. Żąda zawieszenia broni przez opozycję

Syria nie będzie szczędziła wysiłków, by sukcesem zakończyła się misja wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

_ - Syria nie będzie szczędziła wysiłków, by misja Annana się powiodła, i ma nadzieję, że pomoże przywrócić w kraju stabilność i bezpieczeństwo _ - powiedział Asad cytowany przez państwową agencję SANA.

Syria nie będzie szczędziła wysiłków, by sukcesem zakończyła się misja wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana, ale także zbrojna opozycja syryjska musi zobowiązać się do zaprzestania przemocy - oświadczył dziś prezydent Baszar el-Asad.

Prezydent zażądał, by Annan uzyskał zobowiązanie od zbrojnych grup opozycyjnych, że powstrzymają się od _ aktów terroru _ wymierzonych w rząd. _ Kraje, które finansują i uzbrajają ugrupowania zbrojne, muszą tego natychmiast zaprzestać _ - oświadczył.

Żądanie, by Annan uzyskał jednoznaczną deklarację o niestosowaniu przemocy przez zbrojną opozycję, może zaszkodzić staraniom pokojowym - zauważa agencja AP.

Syryjska opozycja wyraziła ostrożne zadowolenie z planu opracowanego przez ONZ i Ligę Arabską, ale jednocześnie pozostaje głęboko sceptyczna wobec prawdziwych intencji reżimu. Powszechne są obawy, że Asad zaakceptował plan tylko pozornie, chcąc w ten sposób zyskać na czasie, podczas gdy siły rządowe będą kontynuowały ataki na powstańców.

Zbrojne ramię opozycji prawdopodobnie nie zaprzestanie ataków na obiekty i siły rządowe, dopóki sam reżim nie zatrzyma swej ofensywy - podkreśla AP.

Sześciopunktowy plan pokojowy Annana zakłada m.in. ustanowienie rozejmu między stronami konfliktu, pomoc humanitarną dla ludności, wycofanie ciężkiej broni z dzielnic mieszkalnych oraz podjęcie rozmów na temat politycznego rozwiązania konfliktu.

ONZ szacuje, że wewnętrzny konflikt w Syrii, zapoczątkowany w marcu ubiegłego roku, kosztował życie ponad 9 000 cywilów.

Czytaj więcej o krwawych walkach w Syrii w Money.pl
"Pokojowa misja pozwoli mu dalej mordować" Zdaniem dzisiejszego wydania amerykańskiego dziennika Washington Post, misja Kofi Annana najpewniej da czas reżimowi Asada
Tak trzeba zaprowadzić porządek w Syrii Wcześniej Annan zrelacjonował krajom członkowskim Rady Bezpieczeństwa ONZ swą misję w Syrii.
Annan pojechał do Asada. Co z tego wyszło? Agencja AP oceniła, że najnowsza misja dyplomatyczna w Syrii poniosła porażkę, jeszcze zanim się rozpoczęła.
Tagi: wojna w syrii, assad, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz