Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Asad nie wróci do pokojowych rozmów?

0
Podziel się:

Władze Syrii nie podjęły jeszcze decyzji o wzięciu udziału w drugiej
rundzie negocjacji w ramach konferencji pokojowej Genewa 2.

Asad nie wróci do pokojowych rozmów?
(AP/Fotolink/East News)

Władze Syrii nie podjęły jeszcze decyzji o wzięciu udziału w drugiej rundzie negocjacji w ramach konferencji pokojowej Genewa 2 - poinformował bliski doradca prezydenta Baszara el-Asada. Kontynuacja rozmów pokojowych została zaplanowana na 10 lutego.

Doradca ds. politycznych i medialnych Asada poinformował w środowym wywiadzie dla państwowej telewizji, że delegacja rządu, która wróciła z rozmów w Genewie, nadal analizuje przebieg pierwszej rundy negocjacji. Wszelkie wnioski są przekazywane najwyższym władzom państwowym, które mają podjąć decyzję na temat ewentualnego powrotu do stołu rozmów.

Pierwsza runda negocjacji w Genewie zakończyła się pod koniec stycznia. Lakhdar Brahimi, który przewodniczy rozmowom pokojowym podkreślił, że mimo fiaska pierwszej tury, liczy, że bardziej produktywny okaże się drugi etap negocjacji.

Jedynym konkretem rozmów w Genewie było ustalenie przez syryjskie delegacje, że _ komunikat genewski _, co do którego w czerwcu 2012 r. porozumiały się światowe mocarstwa, będzie podstawą negocjacji podczas dalszych rokowań.

W komunikacie z Genewy z 2012 roku zaapelowano o powołanie w Syrii rządu przejściowego, mającego pełnię władzy wykonawczej.

Tymczasem Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało pod koniec stycznia, że w walkach toczących się w Syrii w ciągu trwania pierwszej rundy rozmów w Genewie zginęło prawie 1900 osób. W tej liczbie co najmniej 430 ofiar to cywile, którzy zginęli od wybuchów bomb, pocisków rakietowych i z rąk snajperów. Pozostali zabici to rebelianci polegli w walkach z siłami rządowymi - informuje organizacja mająca swą siedzibę w Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej w Money.pl
Syria nie wypełniła zobowiązań ws. broni Zdaniem rzecznika organizacji, sytuacja jest oczywista i nie ma potrzeby dodawać żadnego komentarza.
W nalotach na Aleppo zginęło 5 dzieci Według źródeł opozycyjnych, styczeń był najtragiczniejszym miesiącem konfliktu.
Już 136 tysięcy ludzi ucierpiało w tej wojnie Według informacji Obserwatorium w Syrii zginęło dokładnie 136 227 osób, w tym 47 998 cywilów; 7300 ofiar śmiertelnych przemocy to dzieci.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)