Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Arsenij Jaceniuk apeluje o utrzymanie sankcji. "Każdego dnia, mimo rozejmu, tracimy żołnierzy ukraińskich"

0
Podziel się:

Każdego dnia, mimo rozejmu, tracimy żołnierzy - mówi premier.

Arsenij Jaceniuk apeluje o utrzymanie sankcji. "Każdego dnia, mimo rozejmu, tracimy żołnierzy ukraińskich"
(Atlantic Council)

Mimo obowiązującego na wschodzie Ukrainy rozejmu między siłami rządowymi a separatystami wspieranymi przez wojska rosyjskie, sytuacja w tym rejonie nadal jest napięta.

W wystąpieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ Jaceniuk wezwał kraje zachodnie do utrzymania sankcji wobec Rosji do czasu odzyskania przez Ukrainę _ kontroli nad integralnością jej terytorium _. Jaceniuk po raz kolejny potępił _ rosyjską inwazję na wschodzie Ukrainy _.

_ - Nie mamy zaufania do słów, wierzymy jedynie faktom i czynom _ - powiedział Jaceniuk. Zażądał aby Moskwa _ zastosowała się do jej zobowiązań międzynarodowych i respektowała 12 punktów memorandum rozejmowego z Mińska _ zawartego 20 września. - _ Każdego dnia, mimo rozejmu, tracimy żołnierzy ukraińskich _ - dodał.

Według władz w Kijowie bojownicy prorosyjscy nadal ostrzeliwują siły ukraińskie, m.in w Doniecku. Ukraiński ekspert wojskowy Dmytro Tymczuk poinformował, że od wtorku wojska ukraińskie zostały ostrzelane co najmniej 50 razy. Według Tymczuka oddziały separatystów wycofują ciężką broń z planowanej strefy buforowej w obwodach donieckim i ługańskim tylko w niektórych miejscach. W pozostałych używają przeciwko Ukraińcom czołgów, artylerii oraz systemów rakietowych Grad. Ekspert podkreślił, że przy wschodnich granicach Ukrainy trwa koncentracja wojsk rosyjskich i sprzętu bojowego. Zgrupowane są one także na okupowanym przez Rosję Krymie.

Zobacz co działo się w ostatnich dniach w regionie:

Memorandum zawarte w ubiegłym tygodniu w Mińsku przez grupę kontaktową ds. ukraińskiego kryzysu przewiduje wycofanie się każdej ze stron konfliktu na wschodniej Ukrainie, tak by między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami powstała 30-kilometrowa zdemilitaryzowana strefa buforowa.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko o godz. 13 czasu polskiego wystąpi na konferencji prasowej w Kijowie. Konferencję prasową organizuje też specjalny sprawozdawca ONZ ds. praw człowieka Chaloka Beyani, który przedstawi sytuację 600-700 tys. osób, które uciekły przed walkami. W Nowym Jorku premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk ma się spotkać z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem.

Czytaj więcej w Money.pl
Sankcje dla Rosji przyjęte. W pierwszym czytaniu Za głosowało 243 deputowanych w 450-osobowej izbie.
Unia złagodzi sankcje dla Rosji? Decyzja... Decyzja o tym musi zapaść jednomyślnie w gronie ambasadorów krajów unijnych.
Biznes traci na sankcjach. Merkel na to... _ To nie jest bagatela, to jest głęboki konflikt _ - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)