Notowania

polska armia
15.08.2011 11:57

Armia ma dziewięciu nowych generałów

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył 16 nominacji generalskich. Na wyższy stopień nominowano 7 generałów, a 9 oficerów otrzymało najniższy - generała brygady.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDLk)

Siły zbrojne to jeden z filarów państwa - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który w poniedziałek z okazji święta Wojska Polskiego na dziedzińcu Belwederu wręczył nominacje generalskie oraz ordery i odznaczenia państwowe i wojskowe.

_ - Armia, także w warunkach państwa demokratycznego, a może właśnie w sposób szczególny w warunkach państwa demokratycznego i niepodległego, jest istotnym kośćcem całego państwa. To jest jeden z filarów, na którym opiera się nie tylko bezpieczeństwo nas wszystkich, ale również opiera się cały gmach państwowy _ - podkreślił prezydent podczas uroczystości.

Komorowski mówił też, że armia to nie same parady, wyróżnienia i święta. _ - Wojsko to przede wszystkim twarda, trudna służba najjaśniejszej Rzeczpospolitej, to czas pełen wyrzeczeń, czas wielu ograniczeń, czas trudnej wytężonej pracy, także trudnej do udźwignięcia przez rodziny _ - powiedział prezydent.

Dziękował żołnierzom za służbę w garnizonach, sztabach, dowództwach i centralnych instytucjach MON. Zwrócił też uwagę, że żołnierze w ryzykownych misjach zagranicznych reprezentują kraj i jego obywateli.

Wcześniej prezydent wręczył nominacje generalskie 15 oficerom Wojska Polskiego. Awans na stopień generała broni odebrali gen. dyw. Sławomir Dygnatowski i gen. dyw. Mieczysław Gocuł. Dygnatowski jest zastępcą, a Gocuł pierwszym zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Stopień generała dywizji otrzymali: dowódca 16. Dywizji Zmechanizowanej i b. dowódca VI zmiany PKW w Afganistanie gen. bryg. Janusz Bronowicz, szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Andrzej Duks, dowódca Centrum Operacji Powietrznych gen. bryg. Jan Śliwka oraz komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Mirosław Rozmus.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t77123.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/eksperci;w;armii;najwazniejsza;jest;modernizacja;obrony;powietrznej,127,0,891263.html) Na to polska armia wyda dziesiątki miliardów
Awans na stopień generała brygady odebrało w poniedziałek dziewięciu oficerów. Wśród nich był asystent w dowództwie 2. Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie i b. dowódca IV i V zmiany PKW Afganistan płk Rajmund Andrzejczak, b. szef Wojsk Inżynieryjnych Dowództwa Wojsk Lądowych, a od kilku dni szef Inżynierii Wojskowej w SG WP płk Bogusław Bębenek oraz zastępca szefa Zarządu Organizacji i Uzupełnień (P1) SG WP płk Krzysztof Domżalski.

Generałami brygady zostali również dowódca 20. Brygady Zmechanizowanej płk Jarosław Mika, dowódca 3. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej płk Stefan Mordacz i dowódca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej płk Marek Sokołowski. Awans na ten sam stopień otrzymali również zastępca szefa Zarządu Wywiadu Międzynarodowego Sztabu Wojskowego przy Kwaterze Głównej NATO płk Jarosław Stróżyk, zastępca szefa i szef sztabu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych płk Ryszard Szczepiński oraz dyrektor gabinetu szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego płk Krzysztof Szymański.

Prezydent wręczył też ordery i odznaczenia państwowe i wojskowe 40 zasłużonym żołnierzom i cywilom. Wśród 21 osób nagrodzonych Orderem Odrodzenia Polski był m.in., odznaczony Krzyżem Komandorskim tego orderu, dowódca Wojska Lądowych gen. broni Zbigniew Głowienka. Na dziedzińcu Belwederu żołnierze zostali też odznaczeni Orderami Krzyża Wojskowego oraz Wojskowymi, Morskimi i Lotniczymi Krzyżami Zasługi. Wręczono też pamiątkowe odznaczenia za służbę w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami kraju - Gwiazdy Konga, Czadu i Morza Śródziemnego.

Podczas uroczystości pożegnano również kilkunastu generałów kończących zawodową służbę wojskową.

Wcześniej w poniedziałek prezydent Komorowski, wraz z żoną Anną, złożyli wieniec przed znajdującym się tuż obok Belwederu pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Parze prezydenckiej towarzyszyli m.in. szef MON Tomasz Siemoniak oraz szef SG WP gen. Mieczysław Cieniuch. Kwiaty złożyła również rodzina marszałka Piłsudskiego - córka Jadwiga Jaraczewska i jej syn Krzysztof Jaraczewski wraz z żoną. Natomiast rano w Katedrze Polowej Wojska Polskiego para prezydencka uczestniczyła w mszy św. za ojczyznę.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t130845.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sld;przed;wyborami;obiecuje;zolnierzom;podwyzki,202,0,891338.html) SLD walczy o głosy armii, obiecuje podwyżki Minimum 100-tysięczna armia, utrzymanie wydatków na wojsko na poziomie 1,95 PKB. To główne hasła Lewicy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t98350.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/doradca;prezydenta;naciska;na;generalow;w;sprawie;reform,1,0,890625.html) Rewolucja w armii? Żąda w imieniu prezydenta _ Jeśli szef MON nie podejmie wkrótce decyzji o reformie dowództwa, to później będzie mu już tylko trudniej _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t16920.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kolejne;zmiany;w;armii;po;raporcie;jerzego;millera,85,0,888661.html) Kolejne zmiany w armii po raporcie Millera Za kilka tygodni MON przedstawi sposób wdrożenia zaleceń zapisanych w dokumencie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t99662.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zbrojeniowka;chce;zamowien;w;polskiej;armii;tylko;dla;siebie;szykuja;sie;protesty,219,0,885211.html) Boją się dyrektywy Unii, więc będą strajkować Związkowcy obawiają się wchodzącej w życie w sierpniu dyrektywy unijnej, która umożliwi zagranicznym koncernom uczestnictwo w przetargach na dostawy dla polskiej armii.
Tagi: polska armia, bronisław komorowski, armia, wojsko, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz