Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Armia Izraela bombarduje Strefę Gazy. Hamas odpowiedział rakietami

0
Podziel się:

Silny ostrzał artyleryjski trwał całą noc. Zginęło 20 Palestyńczyków i izraelski żołnierz.

Armia Izraela bombarduje Strefę Gazy. Hamas odpowiedział rakietami
(PAP/EPA)
bEUdvLpN

Armia izraelska podjęła wczoraj wieczorem działania lądowe w Strefie Gazy po tym, gdy mimo trwających od 10 dni bombardowań lotniczych i ostrzału z morza tamtejsi bojownicy palestyńscy nie zaprzestali atakowania rakietami terytorium Izraela. W efekcie ofensywy zginęło 20 Palestyńczyków oraz jeden izraelski żołnierz. Dwóch wojskowych zostało rannych - poinformowało izraelskie wojsko i palestyńscy lekarze.

[Aktualizacja 11:30]

_ _

bEUdvLpP

Jak relacjonuje obecny w Gazie specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, nad miastem przez całą noc latały myśliwce, drony oraz śmigłowce i zrzucały bomby. Odgłosy eksplozji słychać było co kilka minut. Wiele budynków zapaliło się, a łuny od pożarów widać było zarówno na północy jak i na wschodzie Strefy Gazy. Islamiści z Hamasu cały czas odpalali w odpowiedzi swoje rakiety w kierunku Izraela. Sytuacja na miejscu jest bardzo poważna.

Jak dotąd w starciach zginął jeden izraelski żołnierz, który prawdopodobnie poniósł śmierć w wyniku omyłkowego ostrzału swoich własnych wojsk. Według Palestyńczyków, w nalotach zginęło też 20 mieszkańców Gazy, wśród których jak twierdzi Izrael, miało być 14 członków Hamasu. Palestyńskie służby medyczne twierdzą, że wśród ofiar ma być także 5-miesięczne dziecko.

_ Żołnierz Izraelskich Sił Obronnych (IDF) zginął w akcji podczas operacji lądowej w Gazie ubiegłej nocy. Jego rodzina została już poinformowana _ - napisał rzecznik wojska na Twitterze. To pierwszy izraelski żołnierz, który poniósł śmierć od początku ofensywny lądowej wieczorem.

Izraelskie władze zasygnalizowały, że ofensywa ma ograniczony charakter, mając na celu zlikwidowanie tuneli, zbudowanych pod granicą Strefy Gazy na potrzeby zbrojnych wypadów. Jak zaznaczył wojskowy rzecznik, Izrael nie zamierza obalać sprawującego władzę w Strefie Gazy radykalnego palestyńskiego ugrupowania Hamas.

bEUdvLpV

W czwartek wieczorem władze wydały zgodę na powołanie dodatkowych 18 tys. rezerwistów. Oznacza to, że łącznie zmobilizowanych zostało już 65 tys. rezerwistów.

Według mieszkańców Strefy i tamtejszych służb medycznych, w nocy z czwartku na piątek na całej długości jej granicy z Izraelem trwał silny ostrzał artyleryjski. Intensywne walki rozgorzały między innymi na północnym pograniczu Strefy, w tym w miastach Bejt Hanun i Bejt Lahija.

W ostrzale uczestniczyły też śmigłowce i krążące po morzu kanonierki. Przez przejście graniczne Erez wjechała niewielka liczba izraelskich czołgów, ale zatrzymały się one tuż przed terenem zabudowanym i nie otworzyły ognia.

Palestyńczycy odpowiedzieli na ofensywę dalszym wystrzeliwaniem rakiet w kierunku izraelskich nadmorskich miast Aszdod i Aszkelon. W transmisji na żywo izraelska telewizja pokazywała przechwytywanie tych pocisków przez system antyrakietowy Żelazna Kopuła. Nie było żadnych doniesień o ewentualnych szkodach bądź ofiarach w ludziach.

bEUdvLpW

Według izraelskich władz wojskowych, na terytorium Izraela wystrzelono od 7 czerwca ponad 1300 pocisków rakietowych. Palestyńska służba zdrowia podała, iż izraelskie uderzenia z powietrza i morza spowodowały śmierć 233 Palestyńczyków. Od prowadzonego ze Strefy Gazy ostrzału zginął jeden izraelski cywil.

W czwartek nad ranem kilkunastu palestyńskich bojowników przedostało się wykopanym pod granicą Strefy Gazy tunelem w pobliże izraelskiego osiedla. Co najmniej jeden z nich został zabity, gdy grupę zaatakowało izraelskie lotnictwo - podały władze wojskowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Izraelskie lotnictwo zbombardowało Strefę Gazy. Ofensywa trwa, giną cywile W akcji uczestniczy piechota, bataliony czołgów i lotnictwo. Operacja wydaje się zaskoczeniem, bowiem przez kilka godzin obowiązywał rozejm. Palestyna grozi krwawym odwetem.
Koniec rozejmu. Izrael bombarduje Strefę Gazy W ciągu 10 dni zginęło ponad 230 osób, a 1700 zostało rannych.
Strefa Gazy to sterta gruzu. Grozi jej upadek Izraelskie bombardowania niszczą nie tylko domy mieszkalne, ale również podstawową infrastrukturę, bez której Strefie Gazy grozi pogłębienie się i tak permanentnego kryzysu.
bEUdvLqq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)