Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bartosz arłukowicz
03.03.2013 15:56

Arłukowicz: Spotkanie z konsultantami ds. pediatrii i ratownictwa

Arłukowicz nie chciał komentować krytycznych wobec resortu zdrowia wypowiedzi polityków w tej sprawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krystian Maj/Reporter)

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz w poniedziałek spotka się z konsultantami ds. pediatrii, ratownictwa medycznego i medycyny rodzinnej w związku ze śmiercią dziewczynki, która nie otrzymała na czas pomocy lekarskiej. _ Zrobię wszystko, aby winni zostali ukarani _ - zapewnił minister.

Od piątku prokuratura w Skierniewicach zajmuje się sprawą śmierci 2,5-letniej dziewczynki, która do szpitala trafiła w stanie krytycznym; karetka pogotowia do dziecka przyjechała dopiero za drugim razem; wcześniej przyjazdu odmówił też lekarz nocnej i świątecznej pomocy.

Arłukowicz poinformował w niedzielę w Szczecinie dziennikarzy, że już w piątek zlecił kontrolę resortu w sprawie śmierci dziecka. Zapowiedział, że w poniedziałek spotka się w tej sprawie z konsultantami krajowymi ds. pediatrii, ratownictwa medycznego i medycyny rodzinnej.

Odnosząc się do stanowiska Jerzego Owsiaka, który oświadczył, że w sytuacji, gdy dzieci w Polsce nie otrzymują właściwej pomocy, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy może wycofać się ze wspierania polskiej pediatrii, Arłukowicz powiedział: _ Rozumiem emocje Jurka Owsiaka, ale nie można ferować wyroków przed dokładnym sprawdzeniem sytuacji. (...) Taka sytuacja nie może powodować, że będziemy przekazywali złe informacje dla tysięcy polskich dzieci. Orkiestra pracuje dla nich od wielu lat, zaś sam Jurek Owsiak wielokrotnie deklarował to, że Orkiestra grała i grać będzie do końca świata. Mam taką nadzieję _.

Wyraził nadzieję, że obaj spotkają się, by porozmawiać o tej sprawie. _ Takie sytuacje nie mogą powodować tego, że się poddajemy, musimy to naprawiać i poprawiać. W każdym systemie są ludzie, którzy podejmują decyzje i w tym przypadku musimy to dokładnie sprawdzić, ale wydaje się, że ktoś gdzieś popełnił błąd _ - mówił minister zdrowia.

_ Sytuacja musi być bardzo dokładnie wyjaśniona, a winni ukarani. W piątek zleciłem kontrolę resortu, także Rzecznik Praw Dziecka podjął inicjatywę kontrolną. (...) Taka śmierć jest porażką systemu, ale ostateczną decyzję podejmuje człowiek i zrobię wszystko, by winni byli ukarani _ - zapewnił.

Jak mówił, liczy również na reakcję samorządu lekarskiego i jego współdziałanie, by zapobiegać w przyszłości podobnym zdarzeniom. _ Ta sytuacja pokazuje to, że system w którym podejmują decyzje ludzie, musi być oparty na kompetencjach, ale także na odpowiedzialności _ - podkreślił.

_ My jako lekarze nie możemy zapominać, co jest rolą samorządu lekarskiego, czyli musimy dbać o to, by takie sytuacje eliminować, zapobiegać im i wyciągać konsekwencje wobec tych, którzy popełnili błędy _ - powiedział.

Nie wykluczył też dyskusji na temat systemu ratownictwa medycznego. _ Powinniśmy się zastanowić, czy nie powinno ono być służbą państwową, ale to kwestia dyskusji w przyszłości _ - zaznaczył.

Arłukowicz nie chciał komentować krytycznych wobec resortu zdrowia wypowiedzi polityków w tej sprawie. _ Szanując powagę tej sytuacji i tragedię rodziców, nie będę prowadzić polemiki politycznej. Ani czas, ani miejsce na to _ - powiedział.

Podkreślał kilkakrotnie, że ponieważ sam jest lekarzem pediatrą, ta sytuacja szczególnie go dotyka.

Od piątku prokuratura w Skierniewicach prowadzi śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci 2,5-latki. Grozi za to do pięciu lat pozbawienia wolności. Śledczy ustalają, czy śmierć dziecka mogła być efektem błędów medycznych. Zawiadomienie w tej sprawie skierował do prokuratury łódzki Szpital Kliniczny nr 4 im. Marii Konopnickiej, do którego dziewczynka trafiła w stanie krytycznym.

Wcześniej rodzice dwukrotnie wzywali pogotowie; karetka przyjechała dopiero za drugim razem. Według ustaleń śledczych przyjazdu odmówił też lekarz nocnej i świątecznej pomocy medycznej.

Czytaj więcej o tej sprawie w Money.pl

Tagi: bartosz arłukowicz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz