Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Arłukowicz dostał wyjaśnienia w sprawie LPR

0
Podziel się:

Niezależnie od wyjaśnień, minister wszczął w tej sprawie kontrolę w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

Arłukowicz dostał wyjaśnienia w sprawie LPR
(Jan Bielecki/East News)
bEKpzGaJ

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz otrzymał pisemne wyjaśnienia od szefa Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) w sprawie odmowy transportu rannego 5-latka z Gostynia. Niezależnie od wyjaśnień, minister wszczął w tej sprawie kontrolę w LPR.

Jak powiedziała rzeczniczka prasowa ministerstwa zdrowia Agnieszka Gołąbek, minister Arłukowicz wczoraj zwrócił się do szefa LPR o pilne złożenie pisemnych wyjaśnień w tej sprawie i otrzymał je dzisiaj.

_ - Niezależnie od przedstawionych przez LPR wyjaśnień, minister w poniedziałek wszczął kontrolę w LPR w zakresie odmowy transportu lotniczego pacjenta z SPZOZ w Gostyniu _ - podkreśliła Gołąbek. Tymczasem LPR zapowiedziało konferencję w tej sprawie po południu.

bEKpzGaL

Przedwczoraj po południu do szpitala w Gostyniu (Wielkopolskie) przywieziono rannego w wypadku 5-letniego chłopca. Po zdiagnozowaniu przez lekarza dyżurnego szpitala dziecko, z licznymi obrażeniami, miało trafić do Instytutu Pediatrii w Poznaniu. Transportu rannego 5-latka odmówiło Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, argumentując, iż na przewiezienie dziecka śmigłowcem nie pozwalały przepisy, które dopuszczają transport międzyszpitalny tylko z odpowiednich miejsc i lądowisk. Dziecko ostatecznie trafiło do szpitala w Poznaniu po czterech godzinach. Zostało przewiezione specjalistyczną karetką. Przeszło operację, jego stan jest ciężki.

Gołąbek wyjaśniła, że Arłukowicz podjął czynności zmierzające do dokładnego ustalenia przebiegu zdarzeń i wyjaśnienia wszelkich okoliczności związanych ze sprawą przewiezienia dziecka ze szpitala w Gostyniu do Szpitala Klinicznego w Poznaniu.

Ponadto - jak dodała - minister zwrócił się do wojewody wielkopolskiego Piotra Florka _ o niezwłoczne dokonanie kontroli prawidłowości całości postępowania dotyczącego rannego dziecka - przede wszystkim w szpitalu w Gostyniu, wskazując jednocześnie na konieczność udziału w tej kontroli konsultantów wojewódzkich w dziedzinach medycyny ratunkowej oraz chirurgii dziecięcej _. Minister zwrócił się również do konsultantów krajowych w dziedzinach medycyny ratunkowej i chirurgii dziecięcej o współpracę i zbadanie tej sprawy w ramach kompetencji. Pisemną prośbę o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji otrzymał także starosta powiatu gostyńskiego, który jest podmiotem tworzącym szpital w Gostyniu.

Gołąbek dodała, że w sprawie rannego chłopca minister Arłukowicz kontaktował się wczoraj z prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszką Pachciarz, która poinformowała, że Fundusz - w ramach swoich kompetencji - również skontroluje szpital w Gostyniu, by ustalić, czy był on odpowiednio zabezpieczony w transport sanitarny. - _ NFZ sprawdzi także dokumentację medyczną dotyczącą tej sprawy. Minister poprosił prezes NFZ o informowanie na bieżąco o postępach prowadzonych działań wyjaśniających _ - poinformowała rzeczniczka prasowa MZ.

bEKpzGaR

Pachciarz zapowiedziała rano w Programie I Polskiego Radia, że Fundusz sprawdzi, czy LPR miało podstawy, by odmówić transportu rannego 5-latka, oraz czy szpital w Gostyniu, do którego chłopiec trafił, był odpowiednio zabezpieczony w transport sanitarny.

Postępowanie w tej sprawie, w związku z podejrzeniem narażenia życia i zdrowia dziecka, wszczęła także Prokuratura Rejonowa w Gostyniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe śmigłowce LPR za pół miliarda psują się Stan silników śmigłowców wskazuje na konieczność szybszego, niż deklarował producent, podjęcia prac serwisowych
Minister pyta, dlaczego pogotowie nie przewiozło rannego dziecka - _ Dwukrotnie prosiłem lotnicze pogotowie o jak najszybsze przetransportowanie rannego chłopca do Poznania i dwukrotnie odmówiono mi _ - mówi lekarz dyżurny.
Zobacz, jak zakończyła się afera z lekami Powodem braku leków były _ obiektywne trudności _ technologiczne u austriackiego producenta - zdecydowała prokuratura.
bEKpzGbm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)