Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Aresztowano sprawcę brutalnego pobicia i gwałtu

0
Podziel się:

29-latkowi grozi do 12 lat więzienia.

Aresztowano sprawcę brutalnego pobicia i gwałtu
(Lucian Coman/Dreamstime.com)

Jak podała Edyta Adamus z Komendy Stołecznej Policji, mężczyzna został zatrzymany w jednej z warszawskich restauracji. Według Adamus doszło do tego dzięki ujawnieniu w miniony piątek, za zgodą prokuratury, zdjęcia poszukiwanego.

Policja nie podała jego personaliów; ujawniła jedynie, że to mieszkaniec południowego Mazowsza. 29-latek podejrzany jest o brutalne pobicie i zgwałcenie młodej kobiety w Otwocku - podała stołeczna policja. Grozi mu do 12 lat więzienia.

Do napaści doszło rankiem w kwietniu br., w lesie nieopodal stacji kolejowej w Otwocku. Z ustaleń śledczych wynika, że godzinę wcześniej poszukiwany mężczyzna wraz ze swą ofiarą wsiadł do pociągu SKM odjeżdżającego z dworca Warszawa-Śródmieście do Otwocka.

W Polsce oficjalnie odnotowuje się jedynie około 8 proc. przestępstw na tle seksualnym. W czerwcu parlament uchwalił nowelizację przepisów karnych, która przewiduje ściganie z urzędu sprawców gwałtów. Zmieniona ustawa stanowi, że wszczynanie śledztw o przestępstwa przeciwko wolności seksualnej nie byłoby uzależnione już od wniosku ofiary, lecz postępowania te byłyby wszczynane z urzędu.

Ściganie gwałtu z urzędu to jeden z postulatów podpisanej przez Polskę w grudniu zeszłego roku konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet, który do tej pory nie był realizowany w Polsce.

Zgodnie z nowelizacją, podpisaną przez prezydenta, ofiary przestępstw seksualnych będą przesłuchiwane w całym postępowaniu tylko raz - w specjalnym, przyjaznym pomieszczeniu i w obecności psychologa. Dźwięk i obraz z przesłuchania będzie nagrywany i odtwarzany na rozprawie sądowej. Powtórne przesłuchanie w sądzie byłoby możliwe tylko wyjątkowo i - aby ograniczyć stres ofiary - mogłoby być dokonywane za pomocą telekonferencji, bez konieczności bezpośredniej konfrontacji na sali sądowej osoby pokrzywdzonej z oskarżonym.

Czytaj więcej w Money.pl
Gwałt bez przedawnienia? Chcą zmian do ustawy Przedawnienie takich czynów jak gwałt, pedofilia i kazirodztwo, których ofiarami były dzieci poniżej (...)
Korupcja w drogówce. Policjanci zatrzymani Policjanci mają od 28 do 47 lat. Są przesłuchiwani pod zarzutami przyjmowania korzyści majątkowych i przekroczenia uprawnień. Grożą im kary do 10 lat pozbawienia wolności.
Były minister obrony winny śmierci 13 osób Sąd w Larnace uznał byłego ministra obrony Cypru Kostasa Papakostasa za winnego śmierci 13 osób, które zginęły w wybuchu amunicji w bazie wojskowej w lipcu 2011 roku.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)