Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
07.10.2008 13:43

Aresztowanie za czyn chuligański niekonstytucyjne

Trybunał zakwestionował przepis dot.sądów 24-godzinnych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że część przepisów Kodeksu Karnego, dotycząca sądów 24-godzinnych, jest niezgodna z konstytucją.

Trybunał stwierdził między innymi, że chuligański charakter czynu nie może być samoistną podstawą do zastosowania wobec zatrzymanego środków zapobiegawczych, takich jak tymczasowe aresztowanie czy dozór policyjny.

Pytanie prawne w tej sprawie skierował do Trybunału Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieście. Trybunał Konstytucyjny zwrócił uwagę, że postępowanie w trybie przyspieszonym jest szczególnym, ale nie specjalnym trybem postępowania karnego.

ZOBACZ TAKŻE:

Odbywa się ono przed takimi samymi sądami, jak wszystkie inne postępowania. Dlatego też nie można w nim pozbawiać podejrzanego konstytucyjnych gwarancji wolnościowych. Nakazanie sądowi stosowania środków zapobiegawczych jest nieproporcjonalne do występku, jakim jest czyn o charakterze chuligańskim.

Pytanie sądu dotyczyło też przepisów, dotyczących prawa do obrony. Jednak ponieważ nie miało ono związku z rozpoznawaną sprawą, Trybunał postanowił umorzyć postępowanie w tym zakresie.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz