Notowania

szwecja
09.01.2013 16:35

Aresztowali szajkę szmuglerów... czosnku

Prokuratura w Szwecji wydała międzynarodowe nakazy aresztowania dwóch mężczyzn, którzy przemycili do Szwecji chiński czosnek, unikając płacenia ceł na sumę około 10 mln euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bengt Nyman/CC/Flickr)

Prokuratura w Szwecji wydała międzynarodowe nakazy aresztowania dotyczące dwóch obywateli brytyjskich, którzy - jak się podejrzewa - przemycili do Szwecji chiński czosnek, unikając płacenia ceł na sumę około 10 mln euro.

_ - Mówimy o wielkich pieniądzach i zyskownej operacji _ - zaznaczył prokurator Thomas Ahlstrand, cytowany przez portal Thelocal.se. Jak wyjaśnił, na operację tę składało się _ wiele transportów czosnku _.

Dwaj Brytyjczycy, jak uważa prokuratura, zorganizowali operację na dużą skalę, wykorzystując rozbieżności w cłach na czosnek. Towar z Chin wędrował do Norwegii, do której wwożono go bez cła. Następnie czosnek przerzucano nielegalnie przez granicę do Szwecji, omijając w ten sposób cła importowe obowiązujące w Unii Europejskiej. Potem czosnek był rozprowadzany w krajach UE.

Z Chin do Norwegii czosnek mógł być wwieziony bez cła - zaznacza portal Thelocal.se, a według agencji Associated Press było to możliwe dlatego, że czosnek wędrował tranzytem. Z kolei w Unii Europejskiej importowany czosnek jest obłożony cłem w wysokości 9,6 procent.

Cała operacja została przeprowadzona w latach 2009-10. Teraz prokuratura ma nadzieję, że sprawców uda się zatrzymać i drogą ekstradycji przekazać do Szwecji.

Tagi: szwecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz