Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Areszt dla skinheadów podejrzewanych o podpalenia w Białymstoku

0
Podziel się:

Policjanci CBŚ oraz funkcjonariusze białostockich komend wspierani przez antyterrorystyczne grupy szturmowe wkroczyli we wtorek i środę do 31 mieszkań i domów na terenie województwa podlaskiego.

Areszt dla skinheadów podejrzewanych o podpalenia w Białymstoku
(jinga80 - Fotolia.com)

Sądy w Warszawie i Białymstoku aresztowały 14 członków skinheadowskiej zorganizowanej grupy przestępczej działającej w województwie podlaskim; są oni podejrzewani m.in. o podpalenia mieszkań cudzoziemców w zeszłym roku w Białymstoku.

Zgromadzony w sprawie grupy materiał dowodowy dotyczy czerpania korzyści z nierządu oraz obrotu środkami odurzającymi. _ Członkami wymienionej grupy w większości były osoby związane z subkulturą nazi-skinhead. Dodatkowo ujawniono przedmioty związane z propagowaniem ideologii faszystowskiej i nazistowskiej, jednoznacznie wskazujące na poglądy zatrzymanych osób _ - poinformował rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie Zbigniew Jaskólski.

Na konferencji prasowej szef MSW pytany o szczegóły sprawy, powiedział, że z informacji, które otrzymał, wynika, że _ jest wysoce prawdopodobne, że grupa była powiązana z podpaleniami _, do których doszło w zeszłym roku w Białymstoku. _ To osoby ze zorganizowanej grupy o charakterze multiprzestępczym, wywodzącej się z białostockiego środowiska skinheadowskiego, która dokonywała równego rodzaju przestępstw - od wymuszeń, haraczy, po handel ludźmi i prostytucję - powiedział. _

_ _

_ Komendant główny policji gen. insp. Marek Działoszyński poinformował, że białostocka prokuratura złożyła wniosek o delegalizację stowarzyszenia _Dzieci Białegostoku", związanego ze środowiskiem pseudokibiców Jagielloni, z którym powiązana jest grupa, której członków zatrzymano.

Policjanci CBŚ oraz funkcjonariusze białostockich komend wspierani przez antyterrorystyczne grupy szturmowe wkroczyli we wtorek i środę do 31 mieszkań i domów na terenie województwa podlaskiego. _ Był to efekt wielomiesięcznej pracy prokuratorów i policjantów rozpracowujących grupę, której większość członków jest utożsamiana z subkulturą skinheadowską _ - mówił rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.

Jak dodał, funkcjonariusze podejrzewali, że zatrzymywani mężczyźni mogą być agresywni i uzbrojeni oraz że na niektórych posesjach mogą znajdować się psy szkolone do walk. _ Dlatego policjantów wspierali członkowie grup szturmowych Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP. Cała operacja przebiegła błyskawicznie. Zatrzymywani byli całkowicie zaskoczeni i nie stawiali żadnego oporu _ - powiedział Sokołowski.

W przeszukanych mieszkaniach policjanci znaleźli broń palną, amunicję, amfetaminę, marihuanę i kilka tysięcy tabletek sterydów anabolicznych. _ Natrafili także na przedmioty zawierające treści i symbolikę nazistowską _ - powiedział Sokołowski. Zlikwidowano także dwie plantacje marihuany.

Zatrzymani - wśród nich Adam S., ps. Staszyn, podejrzany o kierowanie grupą - zostali doprowadzeni do prokuratur apelacyjnych w Warszawie i Białymstoku. Przedstawiono im zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Grozi im do 10 lat więzienia.

Przed rokiem w Białymstoku doszło do kilku prób i podpaleń mieszkań zajmowanych przez cudzoziemców, m.in. dwóch zajmowanych przez rodziny uchodźców czeczeńskich oraz mieszkania rodziny, której członkiem jest Hindus. To odbiło się szerokim echem, zapoczątkowało intensywniejsze działania policji oraz akcje o charakterze społecznym, będące wyrazem sprzeciwu wobec aktów rasizmu i ksenofobii.

Szef MSW zapowiedział wówczas rozprawienie się z przestępstwami na tle rasistowskim. Spotkał się z poszkodowaną rodziną i mówił, że _ uruchomione zostaną wszystkie możliwe środki _, by sprawcy podpaleń zostali wykryci i ponieśli konsekwencje. _ Jedno mogę powiedzieć, jeśli chodzi o środowiska skinheadowskie: idziemy po was _ - zapowiadał.

Jak podaje MSW, ponad 3 tys. policjantów z województwa podlaskiego zostało przeszkolonych w zakresie walki ze środowiskiem ksenofobicznym i rasistowskim. W ub. r. w Podlaskiem wszczęto 85 postępowań o rasizm a to 64 więcej niż w 2012 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Prokuratura zbiera dowody w sprawie księdza Ksiądz bił Bartka po twarzy, karku, szarpał za uszy, oskarżał go o kradzież pieniędzy mimo braku dowodów i zaprzeczeń chłopca, straszył zawiadomieniem policji i przeszukaniem domu.
Wysadzili bankomaty, zostali zatrzymani Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie prokurator Zbigniew Czerwiński poinformował, że zatrzymani, którym już przedstawiono zarzuty dokonania kradzieży 120 tys. zł z bankomatów i uszkodzenia tych urządzeń.
Korupcja w lubelskiej policji. Są zarzuty 31-letniemu Michałowi B. przedstawiono łącznie kilkanaście zarzutów. Dwa dotyczą przestępstwa korupcji, pozostałe przekroczenia uprawnień, niedopełnienie obowiązków oraz ujawnienie tajemnicy służbowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)