Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wesołowski
19.11.2013 18:41

Arcybiskup Wesołowski ćpał? Sensacyjne zeznania

Z zeznań cytowanych w zeznaniach dominikańskiego duchownego wynika, że polski ksiądz brał narkotyki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JeffersonDavis/CC/Flickr)

Nie tylko pedofilia, ale i narkotyki. Dominikańska telewizja dotarła do materiałów śledczych z tego kraju w sprawie arcybiskupa Józefa Wesołowskiego, byłego nuncjusza apostolskiego na tej wyspie. Przedstawiciele Watykanu odmawiają wszelkich komentarzy i odpowiedzi na pytania, dotyczące kroków, jakie zostaną podjęte w sprawie pierwszego tak wysokiego rangą dostojnika kościelnego, któremu zarzucono czyny pedofilskie.

Na początku tego miesiąca Prokurator generalny Dominikany zakończył śledztwo w sprawie polskiego duchownego i przesłał materiały do Watykanu Jest on podejrzewany o kontakty pedofilskie.

Z materiałów, do których dotarły dominikańskie media, wynika, że zeznało w tej sprawie pięcioro dzieci, w tym 18-latek, wykorzystywany wcześniej przez wiele lat przez polskiego księdza. Z zeznań cytowanych w zeznaniach dominikańskiego duchownego wynika, że polski ksiądz brał narkotyki. Dodał jednak, że nigdy nie robił tego przy nim. Narkotyki miał kupować na ulicy.

Dominikana ma już nowego nuncjusza apostolskiego. Nigeryjczyk, ksiądz Jude Thaddeus Okolo w nocy przyleciał do tego kraju i zamieszkał w Domu Papieskim.

Watykan milczy na temat arcybiskupa

Watykan wciąż milczy w sprawiearcybiskupa Józef Wesołowskiego. Nie wiadomo, gdzie przebywa były watykański dyplomata. Przedstawiciele Watykanu odmawiają wszelkich komentarzy i odpowiedzi na pytania, dotyczące kroków, jakie zostaną podjęte w sprawie abpa Wesołowskiego - pierwszego tak wysokiego rangą dostojnika kościelnego, któremu zarzucono czyny pedofilskie.

Właśnie z tego powodu sytuacja, w jakiej znalazła się Stolica Apostolska, jest wyjątkowa. Świadczy również o tym stanowisko, jakie Watykan zajmuje w tej sprawie od początku skandalu. Wybuchł on latem, gdy dominikańska telewizja pokazała dostojnika, odwiedzającego w stolicy kraju miejsca, znane z prostytucji nieletnich, a następnie zebrała relacje bezpośrednich świadków.

Również wtedy arcybiskup Santo Domingo kardynał Nicol s de JesŁs López RodrĄguez wysłał do Watykanu dossier dotyczące stawianych nuncjuszowi zarzutów pedofilii. Sprawą zajął się najpierw Sekretariat Stanu, a następnie przedstawił ją papieżowi, który podjął decyzję o natychmiastowym odwołaniu Wesołowskiego.

Kiedy 21 sierpnia polski nuncjusz na Dominikanie został w trybie pilnym odwołany przez Franciszka i wezwany do Watykanu, biuro prasowe w ogóle o tym nie poinformowało. Wiadomość o dymisji potwierdził watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi 4 września, gdy podało ją kilka zagranicznych mediów. _ Potwierdzam, że arcybiskup Wesołowski został odwołany i zwolniony ze stanowiska oraz poproszony o wyjaśnienie stawianych mu zarzutów _- oświadczył ks. Lombardi.

Watykan wszczął natychmiast postępowanie wobec abpa Wesołowskiego w związku z zarzutami pedofilii. Trwa ono w Kongregacji Nauki Wiary, która zajmuje się wszystkimi takimi przypadkami. Najwyższą karą kościelną za pedofilię jest wykluczenie ze stanu duchownego.

Oficjalne oświadczenie dla wszystkich mediów, dotyczące byłego nuncjusza Watykan wydał 12 września. Ksiądz Lombardi wyjaśnił, że Sekretariat Stanu zawiadomił ambasadora Dominikany przy Stolicy Apostolskiej o zamiarze współpracy z władzami tego kraju. W ten sposób odniósł się do wszczętego przez tamtejszą prokuraturę śledztwa.

_ - Wezwanie nuncjusza nie oznacza zatem absolutnie zamiaru niedopuszczenia do tego, by poniósł on odpowiedzialność za to, co zostanie ewentualnie potwierdzone _- zapewnił ks. Lombardi.

Prawie trzy miesiące później, gdy prokuratura na Dominikanie zamknęła już dochodzenie i - według nieoficjalnych doniesień - wysłała jego akta do Watykanu, nie wiadomo, czy podjął on deklarowaną współpracę.

Watykan nie wypowiada się również w sprawie śledztwa wszczętego przez prokuraturę w Warszawie, która wystosowała prośbę o pomoc prawną. Polscy prokuratorzy zapytali stronę watykańską, czy prowadzi ona swoje postępowanie w sprawie byłego nuncjusza oraz o zakres jego immunitetu dyplomatycznego.

Największą zagadką pozostaje miejsce pobytu arcybiskupa Józefa Wesołowskiego. Watykan odmawia odpowiedzi na pytanie o to, czy dostojnik przebywa za Spiżową Bramą. Wśród watykanistów dominuje przekonanie, że jest to mało prawdopodobne. Zauważają oni, że miejscem, gdzie zatrzymują się zazwyczaj hierarchowie, wezwani do Watykanu lub składający wizyty w jego instytucjach, jest Dom świętej Marty. Tam jednak mieszka papież Franciszek, trudno zatem sądzić, by przebywali oni pod jednym dachem.

W związku z tym nie wyklucza się, że jeśli rzeczywiście, zgodnie z poleceniem Franciszka, zdymisjonowany nuncjusz czeka za Spiżową Bramą na zakończenie postępowania w swojej sprawie, prowadzonego w Kongregacji Nauki Wiary, może on przebywać w jednym z domów kościelnych poza Watykanem; w Rzymie lub w jego okolicach. Nie ma jednak pewności, czy rzeczywiście wciąż znajduje się na terenie Watykanu bądź Włoch.

Czytaj więcej w Money.pl
Pedofilia w Kościele. Watykan pomoże? Prokuratorzy badają, czy zachodzi podejrzenie, że polscy duchowni dopuszczali się na Dominikanie pedofilii, za co w Polsce grozi do 12 lat więzienia.
Pedofilia w Kościele. ONZ żąda wyjaśnień Włoskie media podały, że komitet przedstawił długą listę pytań.
Papież robi paellę i pije yerba mate Za sprawą papieża do menu stołówki w watykańskim domu świętej Marty, gdzie mieszka, wprowadzono jego ulubiony deser dulce de leche, czyli rodzaj masy kajmakowej.
Watykan ukrył wywiad z Franciszkiem. Poszło o "trąd papiestwa"? Stolica Apostolska usunęła z internetu rozmowę Eugenio Scalfariego z papieżem.
Tagi: wesołowski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz