Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

Archiwa katyńskie. Allen Paul o dokumentach

0
Podziel się:

Allen Paul uważa, że dokumenty z archiwów USA na temat tej zbrodni, które zostaną opublikowane 10 września, zawierają ciekawe materiały, ale nie oczekuje sensacji.

Archiwa katyńskie. Allen Paul o dokumentach
(Tim Knox/Eyevine/EastNews)

Autor książki o Katyniu Allen Paul uważa, że dokumenty z archiwów USA na temat tej zbrodni, które zostaną opublikowane 10 września, zawierają ciekawe materiały, ale nie oczekuje sensacji na temat tuszowania prawdy o mordzie przez prezydenta F.D. Roosevelta.

_ - Jestem przekonany, że wyjdą na jaw interesujące informacje. Najprawdopodobniej najciekawsze będą materiały z kartotek prezydenckich. Wątpię jednak, by znaleziono (w nich) coś sensacyjnego. Mogę się oczywiście mylić, ale nie uważam za prawdopodobne, byśmy znaleźli cokolwiek, co bezpośrednio wiąże prezydenta Franklina Delano Roosevelta z ukrywaniem prawdy _ - powiedział Allen Paul.

Zapowiadając w czwartek ujawnienie dokumentów katyńskich z archiwów państwowych USA, wiceminister spraw zagranicznych Bogusław Winid wyraził nadzieję, że w opublikowanych materiałach znajdą się dokumenty pokazujące, co władze amerykańskie wiedziały o zbrodni katyńskiej, a zwłaszcza, co wiedział o niej prezydent Roosevelt.

Wiele dotychczas znanych dokumentów wskazuje, że Roosevelt dokładnie znał prawdę o Katyniu, m.in. z raportu swego specjalnego wysłannika, demokratycznego gubernatora Pensylwanii George'a Earle'a. Nie chciał jednak jej ujawnienia, gdyż ZSRR był sojusznikiem USA w czasie II wojny światowej i prezydent obawiał się rozpadu koalicji aliantów w walce z hitlerowską III Rzeszą.

_ - Sądzę, że przekopanie się przez tak wiele materiałów archiwalnych zajmie trochę czasu. Różne dokumenty trzeba będzie powiązać w całość, aby uzyskać jasny obraz tego, co działo się za kulisami _ - dodał Allen Paul. Książka amerykańskiego autora pt. _ Katyn: Stalin's Massacre and the Triumph of Truth _, została wydana także w Polsce (pod tytułem _ Katyń _), gdzie stała się bestsellerem.

Allen Paul napisał ostatnio sensacyjno-szpiegowską powieść _ The Amber Eye _ (Bursztynowe Oko) opartą na prawdziwej historii tajnej operacji w 1944 r., podjętej w celu wykradzenia Niemcom dokumentów o Katyniu. Książka ukaże się także w polskim przekładzie.

Czytaj więcej o zbrodni katyńskiej w Money.pl
"Tak daleko Trybunał nie poszedł". Dlaczego? Ważne jest, że Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał mord na polskich oficerach w Katyniu za zbrodnię wojenną, czyli nieulegającą przedawnieniu. Tak do orzeczenia Trybunału odniósł się doradca prezydenta, historyk prof. Tomasz Nałęcz.
Wnuk Stalina domaga się przeprosin za... Wnuk Stalina domaga się przeprosin od szefa archiwów Federalnej Służby Bezpieczeństwa za przypisanie jego dziadkowi odpowiedzialności za zbrodnię katyńską.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)