Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Apelacja - kiedy jest zasadna?

0
Podziel się:

Apelację można oprzeć na naruszeniu prawa materialnego oraz na naruszeniu przepisów postępowania.

Apelacja - kiedy jest zasadna?

*Apelacja jest zasadna w sytuacji, gdy zarzuty w niej podniesione okażą się być zasadne albo gdy w toku badania sprawy sąd II instancji uzna, iż zachodzi nieważność postępowania. *

Odnosząc się do zarzutów, wskazać należy, iż apelację można oprzeć na następujących podstawach: naruszeniu prawa materialnego oraz na naruszeniu przepisów postępowania.

Naruszenie prawa materialnego może wystąpić w dwojakiej postaci tj. przez jego błędną wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie. Błędna wykładnia prawa materialnego polega na mylnym rozumieniu treści lub znaczenia przepisu prawnego. Naruszenie prawa materialnego polegające na jego niewłaściwym zastosowaniu może przybrać formę wadliwego wyboru normy prawnej lub mylnej subsumcji. Z kolei naruszenie przepisów procesowych może polegać zaś na ich niezastosowaniu lub na działaniu sprzecznym z ich treścią.

Zgodnie z najnowszym orzecznictwem Sądu Najwyższego (uchwała siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego z dnia 31 stycznia 2008 r., III CZP 49/2007, OSNC 2008/6 poz. 55) sąd drugiej instancji rozpoznający sprawę na skutek apelacji nie jest związany przedstawionymi w niej zarzutami dotyczącymi naruszenia prawa materialnego, wiążą go natomiast zarzuty dotyczące naruszenia prawa procesowego; w granicach zaskarżenia bierze jednak z urzędu pod uwagę nieważność postępowania.Powyższa uchwała ma istotne znaczenie w zakresie skuteczności podnoszenia w apelacji zarzutów dotyczących naruszenia prawa procesowego.

Zarzuty te będzie można skutecznie podnieść w środku odwoławczym tylko wówczas, gdy strona zwróciła uwagę sądu I instancji na uchybienia przepisom postępowania wnosząc o wpisanie zastrzeżenia do protokołu w trybie art. 162 KPC. Uchybienia, na które nie zwrócono uwagi przed sądem pierwszej instancji uchylają się spod jakiejkolwiek kontroli instancyjnej, chyba że chodzi o przepisy postępowania, których naruszenie sąd powinien wziąć pod uwagę z urzędu (tj. nieważność postępowania oraz okoliczności wskazanie w art. 202 KPC tj. okoliczności, które uzasadniają odrzucenie pozwu, jak również niewłaściwy tryb postępowania, brak należytego umocowania pełnomocnika, brak zdolności procesowej pozwanego, brak w składzie jego organów lub niedziałanie jego przedstawiciela ustawowego).

ZOBACZ TAKŻE:

Zgodnie z art. 378 KPC sąd drugiej instancji rozpoznaje sprawę w granicach apelacji; w granicach zaskarżenia bierze jednak z urzędu pod uwagę nieważność postępowania. Nieważność postępowania definiuje przepis art. 379 KPC. Przyczyny nieważności postępowania, wyliczone w art. 379 KPC, dzielą się na dwie grupy.

Pierwsza, to wypadki rozpoznania sprawy mimo braku przesłanek procesowych (lub istnienia tzw. przeszkód procesowych), gdy pozew podlega odrzuceniu stosownie do art. 199 KPC. Są to przyczyny wyliczone w punktach 1-3 tj. niedopuszczalność drogi sądowej, brak zdolności sądowej lub procesowej, brak organu powołanego do reprezentowania strony lub brak przedstawiciela ustawowego, zawisłość sporu oraz powaga rzeczy osądzonej, a także brak jurysdykcji krajowej wskazanej w art. 1099 KPC. Drugą grupę stanowią poważne i rażące wadliwości postępowania przed sądem I instancji, wskazane w punktach 4-6, które są skutkiem uchybień ze strony sądu. W tej grupie wskazać należy na niewłaściwy skład sądu, rozpoznanie sprawy przez sędziego podlegającego wyłączeniu z mocy ustawy, pozbawienie strony możliwości obrony swych praw, a także rozpoznanie sprawy przez sąd rejonowy mimo, iż w sprawie właściwy był sąd okręgowy bez względu na wartość przedmiotu sporu.

Podsumowując powyższe stwierdzić należy, iż aby wniesiona przez stronę apelacja okazała się zasadna i skuteczna, konieczne jest wykazanie, iż w toku postępowania przez sądem I instancji doszło do uchybień wskazanych powyżej. Tylko bowiem wówczas osiągnięty zostanie cel w postaci zmiany przez sąd II instancji zaskarżonego wyroku i orzeczenia co do istoty sprawy albo przekazania sprawy sądowi I instancji do ponownego rozpoznania, względnie odrzucenia pozwu lub umorzenia postępowania.

Autorka jest Senior Lawyer z Kancelarii Siwek Gaczyński

wiadomości
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Siwek Gaczyński - Kancelaria Prawnicza
KOMENTARZE
(0)