Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Apel do Camerona. Co dalej z samoregulacją prasy?

0
Podziel się:

List publikują dzisiejsze wydania dzienników Daily Telegraph i Guardian.

Apel do Camerona. Co dalej z samoregulacją prasy?
(PAP/EPA)

Kilkudziesięciu posłów obu izb parlamentu z różnych partii podpisało się pod listem do premiera Davida Camerona potępiającym ideę ustawowej regulacji prasy i broniącym dotychczasową zasadę samoregulacji (na zdjęciu David Cameron).

Apel zbiega się z zapowiedzianą na najbliższy czwartek publikacją raportu komisji dochodzeniowej Lorda Briana Levesona, powołanej dla zbadania etycznych aspektów funkcjonowania prasy i związków biznesu medialnego z politykami na tle afery podsłuchowej.

List publikują dzisiejsze wydania dzienników _ Daily Telegraph _ i _ Guardian _. Ponad 80 jego sygnatariuszy chce, by zamiast ustawowej regulacji uściślić zasady samoregulacji tak, by dobrowolnemu kodeksowi postępowania, obowiązującemu obecnie, nadać rangę zobowiązania cywilno-prawnego.

Wśród sygnatariuszy jest dziewięciu polityków - w przeszłości członków rządu, konserwatywni członkowie komisji śledczej Izby Gmin ds. kultury, mediów i sportu, weteran Partii Konserwatywnej z czasów rządów Margaret Thatcher lord Tebbit oraz była spiker Izby Gmin baronessa Boothroyd.

List powstał z inicjatywy konserwatywnego posła Conora Burnsa i byłego ministra spraw wewnętrznych Partii Pracy Davida Blunketta. W wywiadzie dla telewizji Sky Burns powiedział, że _ wolna prasa jest ostoją wolnego społeczeństwa _, ale przyznał, że obecnego jej statusu nie da się utrzymać.

Sygnatariusze przestrzegają Camerona przed odruchową reakcją na ustalenia komisji Levesona stwierdzając, iż _ ustawowa regulacja prasy byłaby równoznaczna z jej licencjonowaniem przez państwo _. Wielka Brytania zarzuciła praktykę wydawania licencji na wydawanie prasy w 1695 r.

Raport Lorda Levesona, jeszcze przed jego opublikowaniem, wywołał głębokie podziały polityczne. Zwolennikami przeciwnego rozwiązania - prawnego uregulowania prasy, a tym samym trzymania jej w ryzach, jest 42 konserwatywnych posłów.

Cameron powołał komisję dochodzeniową po ujawnieniu, że tabloid _ News of the World _ - jeden z tytułów imperium medialnego Ruperta Murdocha - zlecił hakerowi włamanie się do skrzynki głosowej niepełnoletniej uczennicy Milly Dowler po jej zaginięciu w 2002 r. Dowler została zamordowana.

Premier otrzyma kopię raportu komisji Levesona w środę w południe, na dzień przed jego oficjalnym opublikowaniem. W czwartek wypowie się w Izbie Gmin w sprawie jego rekomendacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielkie bankructwo dziennika. Przez straty Jedną z głównych przyczyn tych kłopotów jest załamanie się wpływów z reklam. Nakład dziennika spadł ze 190 tys. egzemplarzy w 2001 r. do 118 tys. obecnie.
Wielka zmowa cenowa na rynku gazu O zmowie donosi brytyjska prasa. Miało do niej dojść pod koniec września.
Witali Merkel swastykami. W prasie huczy W niemieckiej prasie nie brakuje komentarzy na temat wczorajszych protestów, do jakich doszło w Atenach w związku z wizytą w Grecji Angeli Merkel.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)