Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Apartament w Bułgarii. Kontrowersyjna ustawa w ogniu krytyki

0
Podziel się:

Pięciu Rosjan otrzymało obywatelstwo Bułgarii w zamian za dokonane w tym kraju inwestycje w wysokości 1 mln lewów.

Bułgarski parlament
Bułgarski parlament (Nenko Lazarov/cc-by-2.5/wikimedia)

Pięciu Rosjan otrzymało obywatelstwo Bułgarii w zamian za dokonane w tym kraju inwestycje w wysokości 1 mln lewów czyli pół miliona euro - poinformowała komercyjna stacja telewizyjna BTV, powołując się na dane kancelarii prezydenta.

Kontrowersyjne zmiany ustawodawcze, pozwalające na kupowanie bułgarskiego obywatelstwa, przyjęto na jesieni 2012 r. Poparł je prezydent Rosen Plewnelijew oraz ówczesny centroprawicowy premier Bojko Borysow, który od listopada ub.r. ponownie stoi na czele rządu.

Otrzymanie długoterminowej wizy, a później także obywatelstwa, ułatwia posiadanie nieruchomości w Bułgarii. Według danych konsulatu generalnego Rosji, przywoływanych przez BTV, obecnie pół miliona Rosjan posiada nieruchomości we wschodniej części kraju.

Rosyjscy obywatele to główni nabywcy apartamentów w wakacyjnych ośrodkach w regionach miast Warna, Dobricz, Burgas, Jamboł i Sliwen. Co najmniej kilkadziesiąt tysięcy nieruchomości jest własnością obywateli rosyjskich w kurortach górskich na południowym zachodzie kraju. Również w Sofii rośnie liczba mieszkań nabytych przez Rosjan.

Bułgarska branża budowlana obawiała się, że na skutek drastycznej dewaluacji rubla i utrzymujących się problemów rosyjskiej gospodarki Rosjanie stracą zainteresowanie nieruchomościami w Bułgarii. Jednak według cytowanych przez telewizję ekspertów przynajmniej na razie nic o tym nie świadczy, a zainteresowanie wręcz rośnie, bo majętni Rosjanie chcą inwestować w nieruchomości za granicą, ale względnie blisko własnego kraju.

Obcokrajowcy inwestujący od 500 tys. do 1 mln lewów (250-500 tys. euro) otrzymują prawo do stałego pobytu w Bułgarii. W ostatnich 10 latach wartości rosyjskich inwestycji korporacyjnych wyniosła ok. 2 mld dolarów (1,66 mld euro).

Czytaj więcej w Money.pl
Zima w Bułgarii. Ogłoszono klęskę żywiołową Mróz spowodował poważne trudności na drogach i kolei.
Eksplozja w zakładzie zbrojeniowym.Są ofiary Do potężnej eksplozji doszło w zakładzie zbrojeniowym we wsi Magliż w okolicach miasta Kazanłyk w środkowej Bułgarii.
Bułgaria nie chce już gazu z Rosji Do końca zimy około 30 proc. gazu niezbędnego dla funkcjonowania gospodarki i ogrzewania będzie pobierane z rezerw strategicznych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)