Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Antypolskie wystąpienie w Niemczech

0
Podziel się:

Skandal związany z antypolskimi akcentami w przemówieniu przewodniczącego Ziomkostwa Ślązaków Rudiego Pawelki doprowadził do kryzysu w kierownictwie.

Rudi Pawelka
Rudi Pawelka (ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK)

Skandal związany z antypolskimi akcentami w przemówieniu przewodniczącego Ziomkostwa Ślązaków Rudiego Pawelki doprowadził do kryzysu w kierownictwie organizacji - podała agencja dpa.

Po ujawnieniu treści przemówienia, które Pawelka miał wygłosić podczas zjazdu w stolicy Dolnej Saksonii, jego zastępca Michael Pietsch ustąpił ze stanowiska. Uważany za działacza o umiarkowanych poglądach Pietsch jest równocześnie szefem landowej organizacji Ślązaków w Dolnej Saksonii.

Minister spraw wewnętrznych Dolnej Saksonii Boris Pistorius (SPD), który miał jutro otworzyć obrady, odwołał swój udział. Podobnie postąpił przewodniczący dolnosaksońskiego parlamentu Bernd Busemann z CDU. Kierowany przez SPD rząd przeznaczył na organizację dwudniowego spotkania 50 tys. euro.

Busemann powiedział dpa, że planowane przemówienie Pawelki _ nie służy polsko-niemieckiemu pojednaniu _. Pawelka zamierzał też poddać ostrej krytyce politykę kanclerz Angeli Merkel.

Pawelka wywołał dwa lata temu poważny skandal, gdy podczas zjazdu Ślązaków zarzucił Polsce prowadzenie przed 1939 rokiem polityki przemocy i oskarżył Polaków o udział w Holokauście. 73-letni szef ziomkostwa dał się w przeszłości poznać jako organizator spółki _ Pruskie Powiernictwo _, której celem było odzyskanie majątków Niemców przymusowo wysiedlonych po 1945 roku z terenów przyznanych po wojnie Polsce.

Podejmowane przez Pawelkę i jego organizację przez wiele lat próby zakończyły się niepowodzeniem. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu odrzucił w 2008 roku jego skargę.

Zjazd Ziomkostwa Ślązaków odbywa się co dwa lata w Hanowerze. Większość wysiedlonych z Dolnego Śląska Niemców osiedliła się po wojnie na terenie tego kraju związkowego. Jak pisze dpa, co czwarty mieszkaniec Dolnej Saksonii ma śląskie korzenie.

Czytaj więcej w Money.pl
To kładzie się cieniem na relacjach z Ukrainą Na Ukrainie trwa wewnętrzny spór o rolę nacjonalizmu i komunizmu w jej dziejach. To wpływa na jej relacje z Polską - uważają ukraińscy eksperci.
2,5 tys. uczestników pielgrzymki mniejszości narodowych Na Śląsku zawsze mieszały się narodowości polska, niemiecka, czeska i morawska.
Wiedzą o nas mniej niż o życiu na Marsie Zdaniem publicysty Rimvydasa Valatki jednym ze sposobów na lepsze wzajemne poznanie się byłoby wprowadzenie nauczanie w szkołach litewskich języka polskiego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)