Notowania

ukraina
24.11.2012 16:20

Antypolski plakat przy mauzoleum marszałka Piłsudskiego

Pogróżki są kierowane do przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemara Tomaszewskiego. Policja prowadzi dochodzenie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Nieznani sprawcy przykryli w sobotę Mauzoleum Matki i Serca Syna z sercem marszałka Józefa Piłsudskiego na wileńskiej Rossie plakatem z pogróżkami wobec przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemara Tomaszewskiego. Policja prowadzi dochodzenie.

Na plakacie dużymi literami był napis (w oryginale w języku litewskim): _ Tomaszewski, jeżeli nie przestaniesz szkodzić Litwie, twoje miejsce tu _. Obok mauzoleum postawiono tekturowe pudło z napisem: _ Uwaga bomba _, _ Polacy umrą _.

Zastępca komendanta policji okręgu wileńskiego Antoni Mikulski poinformował, że _ w sprawie chuligańskiego czynu zostało wszczęto śledztwo _. Tomaszewski nie chce komentować sprawy. To kolejny akt wandalizmu na płycie marszałka Piłsudskiego. W czerwcu płyta została pomazana farbą. Dotąd nie wykryto, kto to zrobił.

Zdaniem przewodniczącej Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Alicji Klimaszewskiej _ jedynym sposobem zapobieżenia podobnym czynom jest stały monitoring tego miejsca _.

_ - Zwracaliśmy się do władz miasta z prośbą o zamontowanie kamery, ale powiedziano nam, że nie na to pieniędzy _ - mówiła Kilmaszewska. Poinformowała, że ponownie wystąpi z taką prośbą.

Klimaszewska obawia się, że po wejściu Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) do koalicji rządzącej, w kraju nasilą się antypolskie nastroje. Jej zdaniem więcej będzie też aktów wandalizmu na wojskowym cmentarzu na Rossie, który ostatnio został odnowiony.

W czasie prac renowacyjnych, które trwały od lipca na zlecenie Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, poszerzono alejkę, która prowadzi do grobu matki marszałka, uporządkowano alejki boczne, odrestaurowano mogiły polskich żołnierzy oraz wykonano konieczne prace budowlane, kamieniarskie, ziemne i elektryczne.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina ostrzega Rosję. Będzie konflikt? W przyszłym roku Kijów kupi od Moskwy tylko 18 miliardów metrów sześciennych gazu - oświadczył dzisiaj prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.
Odroczyli proces ws. Tymoszenko. Powód? Do 18 grudnia sąd w Charkowie odroczył z powodu nieobecności podsądnej rozprawę przeciwko byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko oskarżonej o nadużycia.
Rosja i Białoruś będą ratować polskie firmy? W spotkaniu uczestniczyło około 120 przedsiębiorców, głównie z Opolszczyzny, ale też Dolnego Śląska i województwa śląskiego.
Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz