Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komisja
10.08.2012 12:00

Antoni Macierewicz oskarża i ujawnia

Poseł PiS ogłosił, co było przyczyną katastrofy pod Smoleńskiem. A to jeszcze nie koniec.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

*_ - Zasadniczym pytaniem pozostaje to, skąd minister Radosław Sikorski, tuż po katastrofie wiedział, że wszyscy pasażerowie prezydenckiego tupolewa zginęli na miejscu - _ grzmiał Antoni Macierewicz. Zespół parlamentarny PiS, którym kierował poseł PiS, a zajmujący się badaniem przyczyn katastrofy smoleńskiej podsumowuje pracę. *

Zespół składający się głównie z posłów PiS i Solidarnej w swoich pracach, trwających ponad dwa lata, podważał główne ustalenia zarówno rosyjskiego raportu MAK, jak i ustalenia polskiej komisji badającej katastrofę pod przewodnictwem Jerzego Millera.

O zamknięciu prac komisji media pisały od jakiegoś czasu. PiS zamierza bowiem zwrócić się w stronę centrum i przestać kojarzyć się tylko z wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej. Dzisiaj odbyło się więc ostatnie posiedzenie zespołu Antoniego Macierewicza, który podsumował dotychczasowe działania.

_ - Posiedzenie ma na celu przedstawienie pierwszego zarysu podsumowania prac zespołu za 28 miesięcy od czasu katastrofy smoleńskiej. Przedstawiamy 49 tez i faktów, które zostały przez nas ustalone i za które bierzemy odpowiedzialność - _mówił szef zespołu.

Macierewicz zwracał uwagę, że prace komisji nie są kompletne, bo wciąż brakuje wielu dokumentów, m.in. pełnej dokumentacji medycznej ofiar katastrofy z Rosji, czy dokumentacji dotyczącej lotniska w Smoleńsku. _ - Jesteśmy mniej więcej w połowie pracy. Materiał, który dzisiaj państwu zaprezentujemy ma kształt publikacji książkowej. Po raz pierwszy prezentujemy obraz całościowy, rozpoczynający się wydarzeniami jesienią 2008 roku w Gruzji, a kończący się obecnymi działaniami i zaniechaniami organów państwowych - _ mówił Macierewicz.

Poseł PiS ostro podkreślał, że wyniki prac jego zespołu to fakty i dowody ws. katastrofy. - _ Mieliśmy do czynienia z działaniem Donalda Tuska z Władimirem Putinem przeciwko prezydentowi RP. Kulminacyjnym punktem było rozdzielenie wizyt do Katynia. Bez tego faktu i tych ciągów wydarzeń, do tego dramatu by nie doszło. Mamy dowody, by taka tezę postawić. To są dowody, które uzyskaliśmy dzięki prokuraturze, która opublikowała zeznania jasno to stwierdzające - _stwierdził poseł PiS. _ - Druga teza dotyczy polskich pilotów, których próbuje się winić do dzisiaj. Mamy dowody, że polscy piloci nie mieli intencji lądowania - _ dodał.

_ - Nie potrafimy jeszcze wskazać osoby, która doprowadziły do tego. Skutkiem były dwie eksplozje w powietrze, nie wiemy jeszcze kto jest za to odpowiedzialny, ale ten fakt nie ulega wątpliwości, że to jedyna hipoteza całościowo wyjaśniająca stan rzeczy - _stwierdził Macierewicz.

Końcowy raport komisji ma liczyć 120 stron. Znajdą się w nim najważniejsze kwestie, którymi zajmował się przez dwa i pół roku zespół parlamentarny. Wśród spraw wymienionych w dokumencie przeczytamy o przygotowaniach do wizyty, przebiegu katastrofy i wydarzeniach po niej, aż do dziś. Raport zostanie opublikowany pod koniec roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujące decyzje w sprawie Smoleńska Donald Tusk rozwiązał specjalny zespół koordynujący działania w tej sprawie. Prokuratura bierze pod lupę działania rządu.
Zawiadomi prokuraturę. Chodzi o sekcję zwłok Macierewicz zapowiedział też, że PiS złoży wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości ws. nieprawidłowości w związku sekcjami zwłok.
Zamknięcie śledztwa smoleńskiego słuszne? Minister sprawiedliwości ma pełne zaufanie do prokuratorów, którzy umorzyli śledztwo w sprawie cywilnego wątku w sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej.
Tagi: komisja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz