Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Amnesty International: islamiści dokonują czystek etnicznych w Iraku

0
Podziel się:

Mniejszości etniczne i religijne padają tam ofiarami masowych egzekucji.

Amnesty International: islamiści dokonują czystek etnicznych w Iraku
(Photoshot/REPORTER)

Organizacja broniąca praw człowieka Amnesty International oskarżyła dżihadystów z Państwa Islamskiego o dokonywanie czystek etnicznych i zbrodni wojennych na północy Iraku. Mniejszości etniczne i religijne padają tam ofiarami masowych egzekucji.

Cytując _ przerażające zeznania _ ocalałych, organizacja twierdzi, że z rąk islamistów giną przede wszystkim chrześcijanie, szyiccy Turkmeni i jazydzi.

W swoim raporcie AI podkreśla, że ma dowody na to, iż w sierpniu doszło do wielu masowych egzekucji w rejonie zamieszkanego głównie przez jazydów miasta Sindżar na północy Iraku. Jazydzi to mówiący po kurdyjsku wyznawcy synkretycznej religii łączącej elementy wierzeń indoirańskich, judaizmu, nestorianizmu i islamu.

Według AI dziesiątki mężczyzn i chłopców zostały wywiezione pikapami na obrzeża wsi, gdzie następnie zostały zabite.

Państwo Islamskie _ zamieniło tereny wiejskie Sindżaru w pola śmierci (...) podczas swojej brutalnej kampanii, by zatrzeć wszelkich ślady ludności niearabskiej i muzułmanów, którzy nie są sunnitami _ - zaznacza organizacja.

Według niej do najkrwawszych ataków doszło 3 i 15 sierpnia we wsiach Kinije i Koczo. Ofiar były tam setki - twierdzi AI.

Jeden z ocalałych, Salem, opowiadał, że zanim udało mu się uciec, ukrywał się przez 12 dni w pobliżu miejsca egzekucji. _ - Uratował mnie muzułmański sąsiad, który ryzykował życiem, aby mnie ocalić. Przez 12 dni co noc przynosił mi jedzenie i wodę _ - relacjonował Salem.

Z kolei Said przeżył, choć miał pięć ran postrzałowych. W masakrze zginęło jego siedmiu braci.

_ Setki, a może nawet tysiące _ kobiet i dzieci z mniejszości jazydów zostały porwane przez islamistów, a _ tysiące sterroryzowanych ludzi _ uciekły - pisze Amnesty International.

_ - Los większości z setek porwanych i przetrzymywanych przez Państwo Islamskie jazydów jest nieznany. Wielu grożono gwałtem (...) lub zmuszano do przejścia na islam _ - czytamy w raporcie.

Sunnickie ugrupowanie zbrojne o nazwie Państwo Islamskie, które jest także obecne w Syrii, na początku czerwca rozpoczęło swą ofensywę w Iraku, zajmując terytoria na północy oraz zachodzie i siejąc tam postrach. 25 sierpnia Wysoka Komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay oskarżyła dżihadystów o dokonywanie czystek etnicznych i religijnych w Iraku.

Czytaj więcej w Money.pl
"Ekstremiści mogą zaatakować Europę i USA" Władze Arabii Saudyjskiej obawiają się, że radykalne Państwo Islamskie może zaatakować monarchię saudyjską i ostrzegają przed terrorystami.
Szef dyplomacji Iranu: Nie chcemy wsparcia Szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif jest zdania, że władze irackie i kurdyjskie są w stanie zażegnać zagrożenie na własną rękę.
Siły irackie zbliżają się do Tikiritu Ofensywę spowalniają miny, bomby przydrożne, a także snajperzy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)