Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Amnesty International apeluje do Ewy Kopacz ws. Chin

0
Podziel się:

Podczas wizyty w Chinach polska delegacja powinna publicznie poruszyć
kwestię praw człowieka- uważa dyrektorka Amnesty International Polska.

Amnesty International apeluje do Ewy Kopacz ws. Chin
(kprm.gov.pl)

Podczas wizyty w Chinach polska delegacja powinna publicznie poruszyć kwestię praw człowieka, a w rozmowach z przedstawicielami władz ChRL podjąć m.in. kwestię śledztwa w sprawie wydarzeń na Placu Tiananmen - uważa dyrektorka Amnesty International Polska.

W liście otwartym do marszałek Sejmu Ewy Kopacz, dyrektorka Amnesty International Polska Draginja Nadażdin nawiązuje do informacji o planach polskich parlamentarzystów, w tym marszałek Kopacz, odwiedzenia Chin. _ Wizyta odbędzie się 4 czerwca - w dniu jakże symbolicznym - kiedy w 1989 roku Polska odzyskała wolność, a w Chinach została ona brutalnie stłamszona podczas pokojowego protestu na Placu Tiananmen. W wyniku użycia siły przez chińskie władze zginęło wówczas około 3 tys. osób _ - przypomina Nadażdin.

_ Wyrażamy głębokie zaniepokojenie brakiem refleksji polskich władz, będących reprezentantami polskiego społeczeństwa, które w dużej mierze angażowało się w demokratyczne przemiany w Polsce i dla których szczególną datą jest wspomniany 4 czerwca _ - pisze dyrektorka polskiego oddziału Amnesty International, która wraz z Fundacją Inna Przestrzeń, Instytutem Lecha Wałęsy i Students For a Free Tibet Poland zajmują się kwestią poszanowania praw człowieka w Chinach i Tybecie.

_ Wierzymy, że w wyborze tej daty kierowała się Pani dobrymi intencjami. Mogą świadczyć o tym doniesienia, że zamierza Pani wraz z polskimi parlamentarzystami w tym dniu zwrócić uwagę chińskim władzom na kwestie dotyczące praw człowieka. Liczymy, że po powrocie do kraju, przyjmie Pani nasze zaproszenie do spotkania w celu omówienia efektów wizyty _ - czytamy w liście otwartym.

Amnesty International Polska oczekuje od polskiej delegacji - jak napisano w liście - publicznego poruszenia kwestii praw człowieka, a już w trakcie rozmów z przedstawicielami władz ChRL - omówienia kwestii dotyczących _ przeprowadzenia niezależnego i bezstronnego śledztwa w sprawie wydarzeń na Placu Tiananmen i wyegzekwowania odpowiedzialności od osób odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka _.

Wśród sugerowanych polskiej delegacji tematów Amnesty International Polska wymienia również kwestię zaprzestania stosowania represji i skazywania osób za pokojowe korzystanie z wolności do wyrażania poglądów i do gromadzenia się oraz zaprzestania represji politycznych wobec mniejszości narodowych, w tym Tybetańczyków. Represje te są przyczyną tragicznych protestów, samospaleń. Dotychczas podpaliło się co najmniej 120 Tybetańczyków apelujących o wolność swojego kraju - przypomniano w liście.

Zdaniem Nadażdin, trzeba również poruszyć kwestię wykonywania wyroków kary śmierci, w tym za przestępstwa o charakterze politycznym czy gospodarczym. Ich liczba w Chinach jest wciąż najwyższa na świecie.

Czytaj więcej w Money.pl
Marszałek zda egzamin z wrażliwości? - _ Zachodni politycy odwiedzający 4 czerwca Pekin powinni pamiętać, że mają do czynienia z państwem, które odmówiło ujawnienia prawdy na temat wydarzeń z 1989 roku _ - mówi jeden z najbardziej znanych chińskich artystów.
Kopacz jedzie do Chin rozmawiać o... Marszałek Sejmu Ewa Kopacz zapewniła, że podczas swojej wizyty w Chinach będzie mówić z chińskimi władzami o prawach człowieka.
Chiny i Polska zacieśnią współpracę wojskową Dotychczasowa dwustronna współpraca wojskowa i możliwości jej pogłębienia będą głównym tematem rozmów szefa MON Tomasza Siemoniaka w Chinach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)