Notowania

usa
21.08.2014 18:41

Amerykańskie wsparcie dla Iraku. Kolejne ataki na islamistów

Od rozpoczęcia amerykańskich nalotów 8 sierpnia w Iraku przeprowadzono 90 nalotów, z których 57 koncentrowało się w okolicach tamy w Mosulu - sprecyzowano w komunikacie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(DVIDSHUB/Flickr)

Amerykańskie lotnictwo przeprowadziło sześć kolejnych uderzeń na pozycje dżihadystów z Państwa Islamskiego w okolicach strategicznej tamy w Mosulu na północy Iraku - poinformowało dziś Centralne Dowództwo (Centcom) USA.

Od rozpoczęcia amerykańskich nalotów 8 sierpnia w Iraku przeprowadzono 90 nalotów, z których 57 koncentrowało się w okolicach tamy w Mosulu - sprecyzowano w komunikacie.

Najnowsze ataki z powietrza zniszczyły lub uszkodziły pojazdy używane przez Państwo Islamskie i wiele improwizowanych ładunków wybuchowych (IED). Następnie amerykańskie lotnictwo bezpiecznie opuściło obszar, w którym przeprowadzono operację.

Uderzenia przeprowadzono w porozumieniu z irackim władzami w celu wsparcia irackich sił bezpieczeństwa i kurdyjskich sił samoobrony, a także w celu ochrony ważnej infrastruktury, amerykańskiego personelu i obiektów - głosi komunikat.

8 sierpnia Amerykanie rozpoczęli naloty na cele wojskowe islamistów w Iraku. Pozwoliły one oddziałom kurdyjskim na kontratak z kierunku Irbilu, stolicy autonomicznego okręgu kurdyjskiego na północy Iraku, w którego rejonie schroniło się 200 000 irackich uchodźców uciekających przed dżihadystami. W większości są to jazydzi - niemuzułmańska grupa etniczna, wyznająca eklektyczną religię - mordowani i traktowani ze szczególnym okrucieństwem przez bojowników Państwa Islamskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Lider Kurdów chce współpracy z premierem Wiceprezydent USA Joe Biden, który rozmawiał we wtorek telefonicznie z prezydentem autonomicznego irackiego Kurdystanu Masudem Barzanim.
Były premier Iraku przeciwko następcy Ustępujący premier Iraku Nuri al-Maliki, który chciał zostać na trzecią kadencję, orzekł, że mianowanie jego następcy Hejdara al-Abadiego jest niezgodne z konstytucją.
Ataki lotnictwa w Iraku. Pentagon przyznaje Ataki lotnictwa USA pod koniec ubiegłego tygodnia zwolniły tempo działań zbrojnego ugrupowania Państwo Islamskie.
Tagi: usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz