Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Amerykańskie media oceniają szczyt NATO

0
Podziel się:

Nowojorski dziennik konkluduje, że najważniejsze teraz, by wypełnić zobowiązania szczytu, w tym w sprawie finansowania nowych sił szybkiego reagowania.

Amerykańskie media oceniają szczyt NATO
(wikipedia/CC BY-SA 3.0/ Elcobbola)

_ To był zły tydzień dla wolnej Europy _. Rosja wygrywa na Ukrainie, a NATO na szczycie w Walii nie stanęło na wysokości zadania - ocenia _ Wall Street Journal _. Z kolei _ New York Times _ uważa, że Sojusz podjął przekonujące kroki, które mocno uderzają w Putina.

W artykule redakcyjnym pt. _ Zły tydzień dla Europy _ konserwatywny _ Wall Street Journal _ ocenia dziś, że na zakończonym w piątek szczycie NATO USA i Europejczycy nie podjęli znaczących kroków, _ by powstrzymać atak Władimira Putina na międzynarodowy porządek _.

_ Sojusz Północnoatlantycki, niegdyś znany jako najskuteczniejszy i najpotężniejszy blok wojskowy w historii ludzkości, przegapił duże i małe okazje _ - dodaje dziennik. Wciąż nie ogłoszono bowiem żadnych nowych sankcji, by ukarać Rosję, natomiast zapowiedź stworzenia liczących 4 tys. żołnierzy sił szybkiego reagowania _ budzi pytania _, bo nie będą stacjonowały na wschodnich rubieżach NATO.

_ NATO zrobiłoby lepiej, gdyby przesunęło tysiące amerykańskich żołnierzy, siedzących bezczynnie w niemieckich bazach, do Polski i krajów bałtyckich _ - uważa _ WSJ _.

Dziennik przyznaje, że co prawda w Estonii prezydent Barack Obama _ wygłosił jedno ze swych najlepszych przemówień _, zapewniając, że atak na kraj sojuszniczy NATO będzie atakiem na USA. Ale jeśli chodzi o Ukrainę, to kolejny raz tylko obiecywał poparcie, _ ale znowu nic nie zrobił _. Dziennik krytykuje Obamę i sojuszników zwłaszcza za odmawianie Ukrainie prawdziwej pomocy wojskowej w postaci broni przeciwlotniczej i przeciwpancernej.

_ Ukraina wysłała tysiące żołnierzy do misji NATO na Bałkanach i w Afganistanie, walczyła o swoją wolność na ulicach i zasługuje na coś lepszego _ - stwierdza _ WSJ _. Uważa, że to właśnie _ porzucenie _ Ukrainy przez Zachód tłumaczy decyzję prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki _ o zmianie kursu i zgodzie na zawieszenie broni z Rosją na wschodzie Ukrainy _.

Także _ Washington Post _ przyznaje, że _ słaba odpowiedź USA i Europejczyków na agresję Rosji _ pomaga jej prezydentowi _ odkroić _ kolejny kawałek Ukrainy. Dziennik przypomina, że zarówno Obama, jak i kanclerz Niemiec Angela Merkel od miesięcy podkreślali, że _ nie ma wojskowego rozwiązania kryzysu na Ukrainie _. Tyle że - zauważa - Putin jest zupełnie innego zdania. Gdy ukraińska armia zaczęła odzyskiwać tereny zajęte przez wspieranych przez Rosję tzw. rebeliantów, wysłał na Ukrainę tysiące regularnych rosyjskich żołnierzy i setki pojazdów opancerzonych, co odwróciło sytuację w terenie walk.

Zdaniem _ WP _ przedstawiony przez Putina plan rozejmu to propozycja _ kapitulacji _ Kijowa wobec 10 proc. terytorium Ukrainy. _ Wobec załamującej się ukraińskiej obrony oraz braku perspektyw na znaczną pomoc z Zachodu Poroszenko nie miał wielkiego wyboru i musiał się zgodzić _ - ocenia _ WP _. Zdaniem dziennika, jeśli rozejm się utrzyma, co nie jest wcale pewne, będzie oznaczać _ kolejny zamrożony konflikt _ w sąsiedztwie Rosji, taki jak te, za pomocą których Putin destabilizuje już Gruzję i Mołdawię.

_ Jeśli Mołdawia i Gruzja mogą być tu wskazówką, to Rosja nie wycofa swych wojsk, których obecności na Ukrainie wciąż się wyrzeka. Moskwa będzie dążyć do przekształcenia wschodnich prowincji w autonomiczne jednostki z prawem weta ws. ukraińskiej polityki zagranicznej _ - uważa _ WP _.

W znacznie lepszym dla Obamy i NATO świetle pisze o walijskim szczycie _ New York Times _. Ocenia, że Sojuszowi udało się _ w przekonujący sposób _ i _ mocno _ uderzyć w prezydenta Władimira Putina. Wskazuje na potwierdzenie zobowiązań do obrony wszystkich członków Sojuszu oraz decyzję o utworzeniu sił natychmiastowego reagowania. Zwraca uwagę, że choć Ukraina nie jest członkiem NATO, to w Walii padły deklaracje poparcia dla jej prawa do obrony oraz zapowiedź pomocy finansowej na reformę struktur ukraińskiej armii, wsparcie logistyczne czy szkolenia. Zdaniem _ NYT _ USA i ich sojusznicy _ rozważają też pójście dalej i dostarczenie Ukrainie broni _, w tym przeciwpancernej.

_ Amerykanie nie mają złudzeń, że Ukraina mogłaby kiedykolwiek wygrać wojnę z Rosją. Ale intencją decyzji szczytu NATO jest zachęcenie do politycznego rozwiązania poprzez zwiększanie kosztów dalszych wojskowych działań rebeliantów i Putina _ - przekonuje _ NYT _. Z uznaniem odnotowuje, że _ Europejczycy, którzy zbyt często w tym kryzysie się wahali, w piątek pokazali, że są bardziej zdecydowani _, by nałożyć na Rosję silniejsze sankcje.

Nowojorski dziennik konkluduje, że najważniejsze teraz, by wypełnić zobowiązania szczytu, w tym w sprawie finansowania nowych sił szybkiego reagowania. _ Jeśli te obietnice okażą się puste, ukraiński kryzys może się pogorszyć _ - ostrzegł _ NYT _.

Czytaj więcej w Money.pl
Iran będzie współpracować z USA
Korea i Stany utworzą wspólną dywizję Początkowo ma nią dowodzić oficer amerykański.
"Państwo Islamskie nie jest niezwyciężone" _ Nie ma też żadnych wiarygodnych przesłanek na temat ewentualnych planów ataku Państwa Islamskiego na Stany Zjednoczone _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)