Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Amerykańska misja w Afganistanie. Opóźnienie wycofania wojsk

0
Podziel się:

Żołnierze ci mogą pozostać w tym kraju jeszcze przez pierwsze miesiące 2015 roku.

Amerykańska misja w Afganistanie. Opóźnienie wycofania wojsk
(www.isaf.wp.mil.pl)
bEDcCkcB

Ustępujący minister obrony USA Chuck Hagel potwierdził dziś, że Stany Zjednoczone pozostawią dłużej, niż planowano, około 1000 swoich żołnierzy w Afganistanie. Żołnierze ci mogą pozostać w tym kraju jeszcze przez pierwsze miesiące 2015 roku.

Na wspólnej konferencji prasowej w Kabulu z afgańskim prezydentem Aszrafem Ghanim Hagel powiedział, że zrezygnowano z wcześniejszego planu zredukowania liczby żołnierzy USA do 9800 do końca bieżącego roku. Stany Zjednoczone utrzymają w Afganistanie przez kilka pierwszych miesięcy 2015 roku do 10 800 żołnierzy. Dopiero potem wznowią ich wycofywanie, po którym liczba żołnierzy USA w tym kraju będzie liczyć 5,5 tysiąca pod koniec przyszłego roku.

Jak dodał Hagel, prezydent Barack Obama pozwolił dowódcom wojskowym na _ elastyczne działania, by zaradzili wszelkim tymczasowym niedoborom wojsk, których możemy doświadczyć przez kilka miesięcy, zanim na miejsce przybędą siły koalicji _ NATO już po zakończeniu misji ISAF. Jednak ta decyzja Obamy _ nie zmieni charakteru misji naszych żołnierzy ani długoterminowego grafiku naszego wycofania się _ - zapewnił. Hagel oświadczył też, że przyczyną rezygnacji z pierwotnego planu nie są ataki talibów, które nasiliły się w ostatnim czasie.

bEDcCkcD

Zgodnie z podpisanym jesienią przez władze afgańskie dwustronnym porozumieniem z USA i osobnym porozumieniem z NATO, w Afganistanie po 2014 roku miało pozostać ponad 10 tys. zagranicznych żołnierzy, którzy będą szkolić siły afgańskie i im doradzać. W maju br. Obama ogłosił, że liczące 9800 żołnierzy amerykańskie siły w Afganistanie ograniczą się w przyszłym roku do szkolenia afgańskich wojsk i prowadzenia operacji antyterrorystycznej przeciwko _ niedobitkom Al-Kaidy _. Jednak amerykańskie media podały w ostatnich tygodniach, że Obama podjął decyzję o rozszerzeniu o część bojową zakresu misji tych sił w 2015 roku. Nie podano wówczas, jak decyzja ta wpłynie na liczebność tych wojsk.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie zadowoleni z Afganistanu Obecne władze afgańskie postanowiły m.in. wznowić śledztwo w sprawie defraudacji w Kabul Banku, w którym przechowywali depozyty międzynarodowi donatorzy.
Amerykanie i Brytyjczycy opuszczają bazy Ostatni amerykańscy żołnierze piechoty morskiej i brytyjskie oddziały bojowe oficjalnie zakończyły misję w Afganistanie.
Rosyjski bojownik będzie osądzony w USA Jak podkreśla WP, będzie to pierwszy przypadek, gdy zagraniczny bojownik, schwytany na polu walki w Afganistanie i przetrzymywany dotąd w więzieniu Parwan koło bazy wojskowej USA w Bagram, zostanie przetransferowany na proces do Stanów Zjednoczonych.
bEDcCkde
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)