Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
misja w afganistanie
06.12.2014 16:52

Amerykańska misja w Afganistanie. Opóźnienie wycofania wojsk

Żołnierze ci mogą pozostać w tym kraju jeszcze przez pierwsze miesiące 2015 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(www.isaf.wp.mil.pl)

Ustępujący minister obrony USA Chuck Hagel potwierdził dziś, że Stany Zjednoczone pozostawią dłużej, niż planowano, około 1000 swoich żołnierzy w Afganistanie. Żołnierze ci mogą pozostać w tym kraju jeszcze przez pierwsze miesiące 2015 roku.

Na wspólnej konferencji prasowej w Kabulu z afgańskim prezydentem Aszrafem Ghanim Hagel powiedział, że zrezygnowano z wcześniejszego planu zredukowania liczby żołnierzy USA do 9800 do końca bieżącego roku. Stany Zjednoczone utrzymają w Afganistanie przez kilka pierwszych miesięcy 2015 roku do 10 800 żołnierzy. Dopiero potem wznowią ich wycofywanie, po którym liczba żołnierzy USA w tym kraju będzie liczyć 5,5 tysiąca pod koniec przyszłego roku.

Jak dodał Hagel, prezydent Barack Obama pozwolił dowódcom wojskowym na _ elastyczne działania, by zaradzili wszelkim tymczasowym niedoborom wojsk, których możemy doświadczyć przez kilka miesięcy, zanim na miejsce przybędą siły koalicji _ NATO już po zakończeniu misji ISAF. Jednak ta decyzja Obamy _ nie zmieni charakteru misji naszych żołnierzy ani długoterminowego grafiku naszego wycofania się _ - zapewnił. Hagel oświadczył też, że przyczyną rezygnacji z pierwotnego planu nie są ataki talibów, które nasiliły się w ostatnim czasie.

Zgodnie z podpisanym jesienią przez władze afgańskie dwustronnym porozumieniem z USA i osobnym porozumieniem z NATO, w Afganistanie po 2014 roku miało pozostać ponad 10 tys. zagranicznych żołnierzy, którzy będą szkolić siły afgańskie i im doradzać. W maju br. Obama ogłosił, że liczące 9800 żołnierzy amerykańskie siły w Afganistanie ograniczą się w przyszłym roku do szkolenia afgańskich wojsk i prowadzenia operacji antyterrorystycznej przeciwko _ niedobitkom Al-Kaidy _. Jednak amerykańskie media podały w ostatnich tygodniach, że Obama podjął decyzję o rozszerzeniu o część bojową zakresu misji tych sił w 2015 roku. Nie podano wówczas, jak decyzja ta wpłynie na liczebność tych wojsk.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie zadowoleni z Afganistanu Obecne władze afgańskie postanowiły m.in. wznowić śledztwo w sprawie defraudacji w Kabul Banku, w którym przechowywali depozyty międzynarodowi donatorzy.
Amerykanie i Brytyjczycy opuszczają bazy Ostatni amerykańscy żołnierze piechoty morskiej i brytyjskie oddziały bojowe oficjalnie zakończyły misję w Afganistanie.
Rosyjski bojownik będzie osądzony w USA Jak podkreśla WP, będzie to pierwszy przypadek, gdy zagraniczny bojownik, schwytany na polu walki w Afganistanie i przetrzymywany dotąd w więzieniu Parwan koło bazy wojskowej USA w Bagram, zostanie przetransferowany na proces do Stanów Zjednoczonych.
Tagi: misja w afganistanie, afganistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz