Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Amerykanom takie rzeczy zdarzają się kilka razy w miesiącu"

0
Podziel się:

Bogdan Klich liczy na uniewinnienie żołnierzy z 18 batalionu z Bielska-Białej. Dziś wyrok.

"Amerykanom takie rzeczy zdarzają się kilka razy w miesiącu"
(PAP/Tomasz Gzell)

Minister obrony narodowej Bogdan Klich ma nadzieję, że sąd uniewinni siedmiu żołnierzy oskarżonych o zabicie cywilów w afgańskiej wiosce Nangar Khel. Werdykt w tym głośnym procesie zapadnie dziś po południu przed sądem wojskowym w Warszawie.

Szef MON powiedział, że jego zdaniem żołnierze popełnili w Afganistanie _ fatalny błąd _ i sędziowie jego zdaniem powinni ich uniewinnić. - _ Naprawdę fatalny błąd, ale nie mieli złych zamiarów. Nie było to zatem przestępstwo, tylko zła ocena sytuacji. Można żywić nadzieję, że żołnierze zostaną uniewinnieni _ - powiedział Klich.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI BOGDANA KLICHA:

(Źródło: IAR)

Zdanie w tej sprawie minister Klich wyrobił sobie - jak powiedział - już w grudniu 2007 roku, po rozmowie o wydarzeniach w Nangar Khel z amerykańskim wojskowym pułkownikiem Martinem Schuitzerem - przełożonym naszych żołnierzy w Afganistanie.

- _ Dużo się tą sprawą zajmowałem, bo jest ona ważna dla całego naszego wojska. Każdy z nas, ministrów, ma obowiązek zbadać sprawę. Ja próbowałem ją badać w najlepiej poinformowanym źródle, jakim był pułkownik Schuitzer, który w rozmowie bardzo serdecznej, bardzo otwartej, bardzo uczciwej, powiedział mi, jak on oceniał wówczas działania naszych żołnierzy. Powiedział, że Amerykanom takie rzeczy zdarzają sie kilka razy w miesiącu, a Polakom w owym czasie w Afganistanie po raz pierwszy _- powiedział Klich.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI BOGDANA KLICHA:

(Źródło: IAR)

Minister po rozmowie z amerykańskim oficerem zgłosił się do prokuratury i zeznawał w takim duchu - na korzyść oskarżonych żołnierzy. Szef MON przypomniał też w rozmowie z IAR, że wydarzenia w Nangar Khel stały się impulsem do zmiany przepisów. Wprowadzono regulacje, które umożliwiają finansowanie z budżetu państwa pomoc prawną dla żołnierzy, którzy w związku z czynami popełnionymi podczas działań służbowych, znaleźli się w sytuacji zagrożenia odpowiedzialnością karną.

16 sierpnia 2007 roku wskutek ostrzału Nangar Khel przez polskich żołnierzy w wiosce zginęło sześć osób, wśród nich dwie kobiety i troje dzieci. Oskarżonych w sprawie jest siedmiu spadochroniarzy z 18. batalionu desantowo-szturmowego z Bielska-Białej.

W zeszłym tygodniu prokurator zażądał dla nich od 5 do 12 lat więzienia. Według prokuratury oskarżeni złamali polskie prawo oraz konwencje: haską i genewską i świadomie ostrzelali niebroniony obiekt cywilny.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t85350.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/klich;broni;zolnierzy;z;nangar;khel,210,0,837842.html) Klich broni żołnierzy z Nangar Khel To był błąd, nie przestępstwo, uważa minister obrony narodowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t98707.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/gdyby;wrocili;w;trumnach;mieliby;pogrzeb;z;honorami,149,0,838293.html) "Gdyby wrócili w trumnach, mieliby pogrzeb z honorami" 1 czerwca poznamy wyrok w sprawie wydarzeń w afgańskiej wiosce ostrzelanej przez polskich żołnierzy. Oskarżeni chcą uniewinnienia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/77/t99661.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nangar;khel;to;tragedia;wojenna,60,0,837948.html) "Nangar Khel to tragedia wojenna" Dziś kolejny dzień procesu. Prokurator chce dla żołnierzy kary od 5 do 12 lat więzienia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)