Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory w usa
06.11.2012 15:36

Amerykanie wybierają nie tylko prezydenta

Niezależnie od wyniku wyborów do Kongresu, oczekiwania wobec amerykańskiego parlamentu wśród Amerykanów są niskie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Noclip/Wikipedia)

Obywatele USA, oprócz prezydenta, wybierają nowy Kongres - w całości Izbę Reprezentantów, zdominowaną przez Republikanów, i jedną trzecią składu Senatu, gdzie nieznacznie przeważają Demokraci. Układ sił w obu izbach najpewniej się nie zmieni.

Bez względu na to, czy w wyścigu o Biały Dom wygra ubiegający się o reelekcję Demokrata, prezydent Barack Obama, czy kandydat Republikanów Mitt Romney, to przyszły prezydent najpewniej ponownie będzie musiał mierzyć się z podzielonym Kongresem, w którym trudno będzie mu przeforsować ważne ustawy - zauważa agencja Associated Press.

Obecnie w liczącej 435 miejsc Izbie Reprezentantów zasiada 190 Demokratów i 240 Republikanów; pięć mandatów jest nieobsadzonych. Według ośrodka badania opinii Cook Political Report, na który powołuje się agencja Reutera, Demokraci w tegorocznych wyborach mogą zdobyć maksymalnie pięć miejsc, lecz wciąż jest to za mało, aby przejąć kontrolę w izbie niższej Kongresu.

W 100-osobowym Senacie zasiada obecnie 53 Demokratów i 47 Republikanów. Amerykanie wymienią we wtorek jedną trzecią składu (33 senatorów). 23 z tych miejsc zajmują obecnie Demokraci.

Niezależnie od wyniku wyborów do Kongresu, oczekiwania wobec amerykańskiego parlamentu wśród Amerykanów są niskie. Z wrześniowego sondażu Bloomberga wynika, że dla 55 proc. respondentów Kongres _ wciąż będzie przeszkodą _ - jak pisze AP - dla przyszłego prezydenta, bez względu na to, kto nim zostanie. Jedynie 32 proc. jest zdania, że kongresmeni są w stanie współpracować ponad partyjnymi podziałami.

Swoje stanowiska najprawdopodobniej zachowają przywódca demokratycznej większości w Senacie Harry Reid i republikański przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner - pisze AP.

Amerykanie wybierają również gubernatorów, legislatury stanowe i lokalne, a także rozstrzygną w plebiscytach o zatwierdzeniu lub odrzuceniu dziesiątków inicjatyw ustawodawczych.

Czytaj więcej w Money.pl
Ci Amerykanie mogli głosować najwcześniej Symbolicznie głosowanie zainaugurowali zaraz po północy czasu lokalnego wyborcy w wiosce Dixville Notch w stanie New Hampshire.
Tak Amerykanie wybierają prezydenta - _ Nie ma drugiego kraju na świecie, w którym obowiązuje tak skomplikowany i dziwaczny system wyborczy _ - uważa profesor Longin Pastusiak, amerykanista.
Film o śmierci Bin Ladena pomoże Obamie? Prawie 2,7 mln widzów oglądało w USA film o operacji amerykańskich sił specjalnych.
Tagi: wybory w usa, usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz